Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində Əbu-Dabi Dayanıqlıq Həftəsində iştirakı çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovun bu ölkənin energetika və infrastruktur naziri Suhail Mohamed Al Mazrouei ilə görüş olub.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov dayanıqlı inkişafla bağlı müasir çağırışların mötəbər müzakirə platformasına dəvətə görə təşəkkürünü bildirib. Tədbirdə Azərbaycan Prezidentinin iştirakının, həmçinin dövlət başçılarının görüşünün ölkələrimiz arasında yüksək münasibətlərin təzahürü olduğu qeyd edilib. Azərbaycanla Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında münasibətlərə strateji əhəmiyyət qazandıran əməkdaşlıq əlaqələrində isə enerjinin mühüm yer tutduğu vurğulanıb. “Azərbaycanın hazırda əsas prioriteti zəngin bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin, hidrogenin istehsalı, ölkənin enerji sisteminə inteqrasiyası ilə yanaşı daha çox Avropa bazarlarına nəqli və zəruri infrastrukturun qurulmasına nail olmaqdır. Bu çoxşaxəli fəaliyyətin həyata keçirilməsində “Masdar” bizim üçün mühüm və güvənilən tərəfdaşdır”, deyə nazir əlavə edib.
Bildirilib ki, “yaşıl enerji”nin inkişafı və ötürülməsi ilə bağlı Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında imzalanmış əməkdaşlıq sənədinin, Azərbaycanın “yaşıl enerji” dəhlizinin mənbəyi olmasını təmin edəcək layihə və tədbirlərin icrası üzrə məsləhətləşmələr aparılır.
BƏƏ-nin energetika və infrastruktur naziri Suhail Mohamed Al Mazrouei isə dünyada bərpa olunan enerji güclərinin quraşdırılma tendensiyası, bu sahənin inkişafı üçün zəruri amillər və ölkəsinin “yaşıl enerji” üzrə hədəflərindən bəhs edib. “Yaşıl enerji” sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın önəmini vurğulayan Suhail Mohamed Al Mazrouei Azərbaycanla enerji əməkdaşlığına qardaşlıq kontekstində əhəmiyyət verdiklərini bildirib və ölkəsinin birgə meqa layihələrin reallaşmasına dəstəyini ifadə edib.
Söhbət zamanı, həmçinin beynəlxalq enerji bazarlarında son vəziyyətə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the Minister of Energy and Infrastructure Suhail Mohamed Al Mazrouei as part of his participation in the Abu Dhabi Sustainability Week in the United Arab Emirates.
The Energy Minister Parviz Shahbazov expressed his gratitude for the invitation to a prestigious discussion platform of modern challenges for sustainable development. It was noted that the participation of the president of Azerbaijan and the meeting of the heads of state is a manifestation of high relations between our countries. It was emphasized that energy occupies an important place in cooperation between Azerbaijan and the United Arab Emirates, which gives strategic importance to relations. "Azerbaijan's main priority now is the generation of electricity and hydrogen from rich renewable energy sources, its integration into the country's energy system, as well as its transportation to more European markets and the establishment of the necessary infrastructure. Masdar is an important and trusted partner for us in the implementation of this multifaceted activity," the Minister added.
It was noted that consultations are being held on implementing the cooperation document signed between Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary on the development and transmission of green energy, projects, and measures to ensure Azerbaijan is the source of the green energy corridor.
The Minister of Energy and Infrastructure of the UAE Suhail Mohamed Al Mazrouei spoke about the trend in the installation of renewable energy capacities in the world, the necessary factors for the development of this area and the goals of his country on green energy. Noting the importance of international cooperation in the field of green Energy, Suhail Mohamed Al Mazrouei said they attach importance to energy cooperation with Azerbaijan in the context of brotherhood and expressed his country's support for the implementation of joint mega-projects.
During the conversation, the sides also exchanged views on the latest situation in the international energy markets.