Energetika naziri Pərviz Şahbazov İraqın neft naziri ilə görüşüb
Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə ölkəmizdə səfərdə olan İraqın neft naziri İhsan Abdul-Cabbar İsmail Əl-Səid arasında görüş keçirilib. Görüşdə, əsasən iki ölkə arasında neft-qaz sahəsində əməkdaşlığın inkişafına dair məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Pərviz Şahbazov Azərbaycanın neft-qaz sektorunda nailiyyətləri, şaxələndirilmiş infrastruktur sisteminin yaradılması ilə ölkəmizin regional və beynəlxalq enerji təhlükəsizliyinin təminatına verdiyi töhfələr, həmçinin qaz hasilatı və ixracının artımında “Cənub Qaz Dəhlizi”nin rolu barədə ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda, müasir trendlərə uyğun olaraq bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji” məkanlarına çevrilməsi istiqamətində görülən tədbirlər diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi milli prioritetinin növbəti onillikdə reallaşdırılmasını, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılmasını təşviq edən strateji qərarları enerji əməkdaşlığı üçün yeni imkanlar açır. Azərbaycanın neft sektorundakı xarici investorlarla uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin artıq bərpa olunan enerji sahəsinə doğru genişləndiyini vurğulayan nazir yeni imkanları ölkələrimiz arasında enerji əməkdaşlığının inkişafı kontekstində qiymətləndirib: “Hər iki ölkə arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsi və qlobal neft bazarının tənzimlənməsi prosesində birgə iştirak gələcək əməkdaşlığımız üçün təməldir. SOCAR tərəfindən İraq mənşəli xam neft və neft məhsullarının dünya bazarına təchizatı və “OPEC plus” formatı çərçivəsində mövcud olan enerji əməkdaşlığını genişləndirmək üçün perspektivləri dəyərləndirə bilərik”.
İraqın neft naziri İhsan Abdul-Cabbar İsmail Əl-Səid isə ölkəsinin neft-qaz sahəsində mövcud təcrübəsini bölüşüb, Azərbaycanın neft bazarının balanslaşdırılmasına verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib. Bildirilib ki, İraq Azərbaycanla neft-qaz və emal sahələri üzrə intensiv əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Görüşdə, həmçinin İraqın bərpa olunan enerji ilə bağlı kursuna və dünya enerji bazarında mövcud vəziyyətə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Iraq`s Oil Minister
A meeting was held at the Ministry of Energy between the Minister of Energy Parviz Shahbazov and Iraq`s Oil Minister Ihsan Abdul-Jabbar Ismail Al-Said visiting our country. At the meeting, issues related to the development of cooperation between the two countries in the field of oil and gas were discussed.
Minister Parviz Shahbazov gave detailed information about the achievements of Azerbaijan in the oil and gas sector, its contribution to ensuring regional and international energy security of our country through the establishment of a diversified infrastructure system, as well as the role of the Southern Gas Corridor in the growth of gas production and export. At the same time, the measures taken to expand the use of renewable energy and to transform Karabakh and East Zangazur into “green energy” zone in accordance with modern trends were brought to the attention. It was noted that the strategic decisions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, which promote the implementation of the national priority of the Clean Environment and Green Growth country in the next decade and the establishment of the “green energy" zone in our liberated territories, open up new opportunities for energy cooperation. Stressing that the experience of successful cooperation with foreign investors in the oil sector of Azerbaijan has already expanded towards the renewable energy sector, the Minister assessed new opportunities in the context of the development of energy cooperation between the two countries: “High level of relations between the two countries and joint participation in the process of regulating the global oil market is the basis for our future cooperation. The supply of Iraq`s crude oil and oil products to the world market by SOCAR and the energy cooperation within the OPEC plus are available. We can assess the prospects to expand energy cooperation."
Iraq`s Oil Minister Ihsan Abdul-Jabbar Ismail Al-Said shared his country's experience in the oil and gas sector and praised Azerbaijan's support in balancing the oil market. It was noted that Iraq is interested in intensive cooperation with Azerbaijan in the fields of oil and gas and processing.
At the meeting, the sides also exchanged views on Iraq's course on renewable energy and the present situation in the global energy market.