Energetika naziri Pərviz Şahbazov Sankt-Peterburqda Dünya Neft Şurasının təşkilatçılığı və Rusiya Energetika Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən 6-cı Gənclər Forumunda iştirak edib. Forumda “Enerji transformasiyası, gələcəyin enerji xəritəsi” mövzusunda çıxış edən nazir enerji transformasiyasının əsas hərəkətverici qüvvələri kimi bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi üzrə dünyada müşahidə olunan tendensiyalar və ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər, qarşıya qoyulan hədəflərdən danışıb. Enerji transformasiyasını zəruri edən amillərdən bəhs edən Energetika naziri  enerji, siyasi və ekoloji təhlükəsizliklə bağlı məsələlərin ənənəvi enerji resursları ilə müqayisədə bərpa olunan enerjinin  rolunu artırdığını, enerji səmərəliliyinin enerjiyə tələbatla iqtisadi artım arasındakı ənənəvi əlaqəyə yeni məzmun gətirdiyini qeyd edib. Enerjiyə çıxışı olmayan ölkələr kimi  neft ölkələri üçün də enerjidə alternativ həllərin aktual olduğunu söyləyib. Nazir deyib ki,  hazırda neftin qiymət tərəddüdləri ilə yanaşı istixana qazlarının atmosferə atılması da azalmaq əvəzinə artır. Son illərdə aşağı karbonlu enerjiyə keçiddə təbii qazın rolu güclənir, lakin burada da enerji təhlükəsizliyi,  mənbə və marşrutların diversifikasiyası kimi məsələlər ön plana çıxır. Dünya enerji sisteminin bugünkü bu reallığında isə məhz bərpa olunan enerji hər kəsə öz enerji və ekoloji təhlükəsizliyini təmin etməyə imkan yaradan universal bir mənbə kimi çıxış edir: “Karbohidrogenlərdən fərqli olaraq hər yerdə bu potensial var. Bu potensialdan istifadə etməklə hər bir ölkə enerji ölkəsinə çevrilə və enerji  müstəqilliyini əhəmiyyətli dərəcədə artıra bilər. Eyni zamanda ətraf mühitin çirklənməsinə qarşı etibarlı müdafiə təmin edilə bilər.”
Çıxışda qeyd olunub ki, hazırda dünya üzrə ilkin enerji istehlakında ənənəvi enerji resurslarının 84,7% -lik payı ilə müqayisədə hidroenerji daxil olmaqla bərpa olunan enerji mənbələrinin payı 10,9 %-dir. Bununla belə son illər bərpa olunan enerji ilə bağlı inkişaf yüksələn xətt üzrə gedir və xərclərin sürətlə azalması ilə bərpa olunan enerji mənbələrinin rəqabət qabiliyyətinin artması, eləcə də texnologiyalar bu prosesə dəstək verir. “Qlobal enerji transformasiyası 21-ci əsrin geosiyasi xəritəsinin yenidən tərtibində mühüm rol oynayacaq. Bu xəritə yüz ildən artıq bir müddətdə mövcud olan və ənənəvi enerji əsasında formalaşmış geosiyasi xəritədən çox fərqlənəcək”, deyə nazir bildirib.
Nazir Pərviz Şahbazov dünyanın enerji xəritəsinin tərtibində Azərbaycanın roluna da toxunub, “Cənub Qaz Dəhlizi”nin qitənin dekarbonizasiyasına verəcəyi töhfəni və ölkənin energetika sektorunda aparılan islahatların mühüm bir hissəsi kimi bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi sahələrində görülən işləri də diqqətə çatdırıb.
Forum çərçivəsində Energetika naziri Pərviz Şahbazov Rusiyanın Energetika naziri Aleksandr Novakla da görüşüb. Görüşdə iki ölkə arasında enerji əməkdaşlğının elektroenergetika, neft-qaz istiqamətləri üzrə məsələlər müzakirə edilib. Həmçinin, “OPEC plus” əməkdaşlıq formatı çərçivəsində məsləhətləşmələr aparılıb.

The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov spoke at the 6th Youth Forum of the World Petroleum Council
The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov attended at the 6th Youth Forum, organized by the World Petroleum Council and with the support of the Ministry of Energy of Russia. The Minister making a speech at the forum on “Energy Transformation, Energy Map of the Future” spoke about the trends observed in the world and the measures taken in our country, the targets set on renewable energy and energy efficiency as key driving forces in energy transformation. The Minister of Energy speaking about the factors that make the transformation of energy necessary noted that issues on energy, political and environmental safety increases the role of renewable energy compared to traditional energy resources, and energy efficiency brings new content to the traditional relationship between energy demand and economic growth. Alternative energy solutions for oil countries, as well as non-energy countries, are actual, he said. The minister said that in addition to fluctuations in the oil price, emissions of greenhouse gases into the atmosphere increases instead of decreasing. In recent years, the role of natural gas in the transition to low-carbon energy has increased, but the issue on energy security, diversification of sources and routes comes to the fore. In the present-day world energy system, renewable energy acts as a universal source for everyone to ensure their energy and environmental safety: “Unlike hydrocarbons, there is a potential everywhere. Using this potential, each country can become a country of energy and can significantly increase its energy independence. At the same time, reliable protection against environmental pollution can be ensured.”
It was noted that at present, the share of renewable energy sources including hydro energy is 10.9% in comparison with the 84.7% share of traditional energy resources in the world energy consumption. However, in recent years, renewable energy development is on the rise, and increase in the competitiveness of renewable energy sources by rapidly reducing costs, as well as technologies support this process. “Global energy transformation will play an important role in the reshaping of the geopolitical map of the 21st century. This map will differ greatly from the geopolitical map that has existed over a century and is based on traditional energy”, the Minister said.
The Minister Parviz Shahbazov touched upon the role of Azerbaijan in the development of the energy map of the world, and also highlighted the contributions made by the “Southern Gas Corridor” project to the decarbonization of the continent and works done in the field of the renewable energy and energy efficiency as an important part of the reforms in the country's energy sector.
Within the forum the Minister of Energy Parviz Shahbazov also met with Russia`s Minister of Energy Alexander Novak. At the meeting, the sides discussed issues on energy cooperation between the two countries in the field of power engineering, oil and gas. Also, consultations were held within the framework of the "OPEC plus" cooperation format.