Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bolqarıstanın Baş naziri Kiril Petkov ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov paytaxt Sofiya şəhərində Bolqarıstanın Baş naziri Kiril Petkov ilə görüşüb. Görüşdə iki ölkə arasında Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və gələcək perspektivlər müzakirə edilib.
Energetika naziri regional və qlobal enerji təchizatının təmin olunmasında Cənub Qaz Dəhlizi kimi iri infrastruktur layihələrin əhəmiyyətinə diqqət çəkərək, ölkəmizin bundan sonra da bu istiqamətdə səylərini davam etdirməyə hazır olduğunu bildirib. Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi üçün zəruri addımlar haqqında danışan nazir, Azərbaycan təbii qazının növbəti onilliklərdə diversifikasiya və enerji keçidi prosesinə verəcəyi töhfələri qeyd edib.
Baş nazir Kiril Petkov isə Azərbaycan qazının Bolqarıstana nəqlini nəzərdə tutan və TAP boru kəmərinə qoşulacaq Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektoru (IGB) layihəsinin icrası barədə danışaraq, boru kəmərinin kommersiya istismarına hazır olması üçün lazimi addımların atıldığını bildirib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Prime Minister of Bulgaria Kiril Petkov
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Prime Minister of Bulgaria Kiril Petkov in Sofia. The current state and future cooperation opportunities between the two countries within the Southern Gas Corridor were discussed at the meeting.
Noting the importance of major infrastructure projects such as the Southern Gas Corridor in ensuring regional and global energy supply, the Energy Minister said that our country is ready to continue its efforts in this direction. Speaking about the necessary steps to expand the Southern Gas Corridor, the Minister noted the contribution of Azerbaijani natural gas to the diversification process and energy transition in the coming decades.
Prime Minister Kiril Petkov spoke about the implementation of the Greece-Bulgaria interconnector (IGB) project, which will be connected to the TAP pipeline, and said that necessary steps have been taken to ensure the pipeline is ready for the commercial operation.