Energetika naziri Pərviz Şahbazov: Azərbaycan italiyalı istehlakçıların münasib qiymətlə qaz təchizatına verdiyi töhfədən məmnundur
Energetika Nazirliyində “Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurasının VIII iclası çərçivəsində İtaliyanın ekoloji keçid məsələləri üzrə nazir müavini Vannia Qava və TAP AG şirkətinin icraçı direktoru Luca Schieppatinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri ilə görüşlər keçirilib.
Nazir müavini Vannia Qava ilə Cənub Qaz Dəhlizinin enerji təhlükəsizliyinin davamlı təminatında rolunun gücləndirilməsi, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, İtaliya şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən layihələrdə iştirakı, həmçinin Məşvərət Şurası formatında əməkdaşlıq əlaqələrinin bərpa olunan enerji hədəfləri üzrə genişləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Nazir müavini təbii qazın davamlı enerji təchizatı və enerji keçidi üçün vacib əhəmiyyətini vurğulayaraq, TAP-ın gələcək inkişaf mərhələsi üzrə ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov isə deyib ki, Azərbaycanın təbii qazı sayəsində italiyalı istehlakçılar daha sərfəli qiymətlə təbii qazla təmin olunur. Biz TAP vasitəsilə İtaliyanın təbii qaz təchizatına verilən töhfələrdən məmnunuq. Nazir eyni zamanda bildirib ki, çoxtərəfli əməkdaşlığa əsaslanan “Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurasının budəfəki iclası ilk dəfə olaraq enerji keçidi məsələlərinə həsr olunacaq: “Bu iclas Cənub Qaz Dəhlizini qlobal çağırışlar və “karbon neytrallığı” hədəfləri ilə səsləşən layihə olaraq inkişaf etdirmək və Məşvərət Şurası çərçivəsində tərəfdaşlarımızla faydalı əməkdaşlığımızı “yaşıl enerji” sahəsində dərinləşdirmək üçün imkanlar yaradır. Təkcə dənizdə külək enerjisi sahəsinə investisiyaların cəlbi ilə ildə 400 milyon kubmetr qaza qənaət edilə və bu həcmlər ixraca yönəldilə bilər.”
TAP AG şirkətinin icraçı direktoru Luca Schieppati ilə görüşdə isə TAP-ın tam layihə gücündə işləməsi, gələcəkdə tədarükün artırılması və boru kəmərinin genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. TAP-ın gələcəkdə genişlənməsi, aparılan bazar araşdırmaları və bu istiqamətdə növbəti addımlar müzakirə edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov: Azerbaijan is pleased with the contribution of Italian consumers to gas supply at affordable prices
Within the VIII meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council, meetings were held at the Ministry of Energy with the delegations led by Deputy Minister of Ecological Transition of Italy Vannia Gava and Managing Director of TAP AG Luca Schieppati.
The strengthening of the role of the Southern Gas Corridor in sustainable energy security, the development of cooperation in various fields within the strategic partnership between the two countries, the participation of Italian companies in the projects implemented in the liberated territories, as well as the expansion of cooperation on renewable energy goals in the format of the Advisory Council were discussed with Deputy Minister Vania Gava.
Emphasizing the importance of natural gas for sustainable energy supply and energy transition, the Deputy Minister noted that his country attaches importance to cooperation with Azerbaijan in the future stage of TAP development.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that thanks to the natural gas of Azerbaijan, Italian consumers are provided with natural gas at a more affordable price. We are pleased with the contribution made by TAP to the natural gas supply of Italy. At the same time, the minister said that the meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council, which is based on multilateral cooperation, will be devoted to energy transition for the first time: “This meeting creates opportunities for developing the Southern Gas Corridor as a project in harmony with global challenges and carbon neutrality targets and deepening our fruitful cooperation with our partners in the field of green energy within Advisory Council. By attracting investment in offshore wind energy alone, 400 million cubic meters of gas can be saved per year, and these volumes can be exported."
We discussed the possible operation of TAP at full strength and future increase in the supply with Luca Schieppati, the Managing Director of TAP AG. Further expansion of TAP, market research and further steps in this direction were discussed.