Energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniya federal kanslerinin müşaviri ilə görüşüb
“Berlin Enerji Keçidi Dialoqu” çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniya Federativ Respublikasının federal kanslerinin iqtisadi məsələlər üzrə müşaviri, dövlət katibi Jörg Kukies ilə görüşüb. Görüşdə qlobal enerji gündəliyində olan məsələlər, Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi, Azərbaycanın “yaşıl enerji” üzrə Avropanın təchizatçısına çevrilməsi və ikitərəfli enerji əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Uzun illərdir neft təchizatçısı olan Azərbaycanın 21-ci əsrin ən böyük layihələrindən biri olan Cənub Qaz Dəhlizi ilə Avropa ölkələrinin qaz tədarükçüsünə çevrildiyi və bu dəhlizin genişləndirilməsinin çoxtərəfli əməkdaşlıq əsasında zəruri bir sıra məsələlərin həllini tələb etdiyi qeyd edilib.
Həmçinin hazırda Azərbaycanın Avropaya digər bir istiqamət - bərpa olunan enerjinin ixracı ilə bağlı planlarının olduğu diqqətə çatdırılıb. Nazir Pərviz Şahbazov deyib ki, Xəzər dənizinin zəngin külək enerjisi potensialının 7,2 QVt-nı 2036-cı ilədək reallaşdırmaq niyyətindəyik. “Qara dəniz sualtı elektrik xətti kimi yeni ötürücü xətlərlə biz istehsal ediləcək “yaşıl enerji”ni Avropaya ixrac edə bilərik. Eyni zamanda hidrogen qarışığının ixracı da nəzərdən keçirilir ki, bunların hər ikisi real imkanlardır,” deyə nazir bildirib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Adviser to the German Federal Chancellor
Within the Berlin Energy Transition Dialogue, Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the Economic Affairs Adviser to German Federal Chancellor, State Secretary Jörg Kukies. The issues on the global energy agenda, the expansion of the Southern Gas Corridor, the transformation of Azerbaijan into a European supplier of green energy and developing bilateral energy cooperation opportunities were discussed.
It was noted that Azerbaijan, which has been a supplier of oil for many years, has become a supplier of gas to European countries through the Southern Gas Corridor, one of the largest projects of the 21st century, and the expansion of this corridor requires the solution of a number of necessary issues based on multilateral cooperation.
It was also brought to the attention that Azerbaijan currently has plans in another direction - the export of renewable energy to Europe. Minister Parviz Shahbazov said that by 2036 we intend to realize 7.2 GW of the rich wind energy potential of the Caspian Sea. “With the help of new transmission lines, such as the Black Sea submarine power line, we can export green energy to be produced in Europe. At the same time, the export of the hydrogen mixture is also being considered, both of these issues are real opportunities,” the minister said.