Bakıda OPEC və qeyri-OPEC ölkələri Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsinin 13-cü iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov Rusiya Federasiyasının energetika naziri Aleksandr Novakla görüşüb.  Görüşdə  qlobal neft bazarının sabitliyi ilə bağlı “OPEC plus” çərçivəsində görülən tədbirlər, dekabr qərarının icra vəziyyəti,  Azərbaycan-Rusiya enerji əməkdaşlığı ətrafında müzakirələr aparılıb.
Aleksandr Novak hasilatın azaldılması ilə bağlı  ölkəsinin həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verib və öhdəliyin icrası ilə bağlı prosesin tədrici xarakter daşıdığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə  qlobal neft bazarında növbəti dövr üçün gələcək addımların müəyyənləşdirilməsi məqsədilə may ayında müzakirələrin keçirilməsi daha məqbul ola bilər.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov  dünya neft bazarının inkişaf tendensiyalarından bəhs edərək, qiymət sabitiliyinin saxlanması üçün əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə Rusiya istiqamətində neftin nəqli, Azərbaycan-Rusiya-İran enerji sistemlərinin əlaqələndirilməsi, “Star” neft emalı zavoduna Rusiya neftinin təchizi, “Türk axını” layihəsi və s. digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi və daha da inkişaf etdirilməsi məqəsdi ilə hər iki ölkənin müvafiq nazirlikləri arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması barədə razılığa gəlinib.

The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Alexander Novak, the Energy Minister of the Russian Federation within the framework of the 13th meeting of the Joint Ministerial Monitoring Committee of the OPEC and non-OPEC countries held in Baku. Actions taken to achieve stability of global oil market within OPEC+ framework, current state of implementation of decisions made in December last year and energy cooperation between Azerbaijan and Russia were the main focus of the discussion.
Alexander Novak briefed on his country's efforts to reduce production and underlined that the fulfilment of the commitment has been a gradual process. In his view, it would be appropriate to have further discussion in May in order to identify future steps in the global oil market for the upcoming years.
Speaking about the development trends in global oil market, Energy Minister Parviz Shahbazov underlined the importance of further cooperation to maintain the price stability.
The meeting was followed by an exchange of view on issues such as transportation of oil northward to Russia, interconnection of Azerbaijan-Russia-Iran energy systems, the supply of Russian oil to the Star Oil Refinery, the "Turkish stream" project and etc. The ministries of both countries agreed on signing a Memorandum of Understanding to contribute to the strengthening and further development of cooperation relationships.