Energetika naziri Pərviz Şahbazov ADA Universitetində çıxış edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ADA Universitetində keçirilən XIII Bakı Yay Enerji Məktəbində çıxış edib. Energetika naziri “Azərbaycanın enerji siyasətinin bu günü və gələcəyi” mövzusunda məruzəsində ölkənin neft-qaz, elektroenergetika sahələri üzrə siyasətindən, qlobal enerji sektorunun yeni inkişaf meyillərinə uyğun formalaşdırılan enerji siyasəti kursundan, aparılan islahatlar prosesindən və qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib. Azərbaycanın neft siyasətinin formalaşması Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Neft Strategiyası”ilə bağlıdır deyən nazir, bu strategiyanın neft-qaz ölkəsi kimi uzunmüddətli inkişafda mühüm rolunu, həyata keçirilən qlobal enerji layihələrinin strateji əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, Azərbaycanın enerji siyasəti qarşılıqlı maraqlara əsaslanır və bu siyasət sayəsində indiyə kimi ölkəmizin neft-qaz sektoruna 100,6 mlrd. dollar məbləğində investisiya yatırılıb ki, bunun da, təxminən, 85 mlrd. dollara yaxını xarici investisiyanın payına düşür.
Nazir Pərviz Şahbazov qlobal enerji transformasiyası prosesinin bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyinin rolunu gücləndirdiyini, son illərdə dünyada enerji istehlakında elektrik enerjisinin payının artdığını söyləyib. Bərpa olunan enerjidən istifadə sahəsində və enerji səmərəliliyində əhəmiyyətli nəticələrə və elektroenergetika sektorunda bazar münasibətlərinin yaradılmasına nail olmağı ölkəmizin hazırki və gələcək enerji siyasətinin hədəfləri kimi qeyd edib. Nazir enerji siyasətimizin bu hədəflərinin həyata keçirilməsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında” Sərəncamının əhəmiyyətini yüsək qiymətləndirib. Hazırda bu istiqamətdə görülən işlər, hazırlanan yeni qanunlar və ölkənin enerji sektorunun uzunmüddətli inkişaf strategiyası ilə bağlı planlar diqqətə çatdırılıb.

The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov made a speech at ADA University
The Minister of Energy Parviz Shahbazov made a speech at the 13th Baku Summer Energy School, held at ADA University. In his report on "The present and future of Azerbaijan's energy policy", the Minister of Energy spoke about the policy of the country on oil and gas, electric power engineering, an energy policy course, developed in line with the new trends in the global energy sector, the reform process, and future targets. The Minister said that the formation of Azerbaijan's oil policy is related to the National Leader Heydar Aliyev's Oil Strategy, and highlighted the important role of the strategy as a country of oil and gas in long-term development and the strategic importance of global energy projects. It was noted that Azerbaijan's energy policy is based on mutual interests and thanks to this policy, $ 100.6 billion has been invested in the oil and gas sector of our country until now, and the share of foreign investments is about $ 85 billion.
The Minister Parviz Shahbazov said that the global energy transformation process has strengthen the role of renewable energy and energy efficiency. In recent years, the share of electricity in energy consumption has increased in the world. The achievement of significant results in the field of renewable energy use and energy efficiency, and the establishment of market relations in the electric power engineering sector are the targets of our country's current and future energy policy. The Minister highlighted the importance of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On acceleration of reforms in the energy sector" in implementing these goals of our energy policy. At present, the work done in this direction, new laws and plans for the long-term development strategy of the country's energy sector have been brought to attention.