Energetika naziri Pakistanın Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bilal Hayeeni qəbul edib.
Gorüşdə iki dost ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafına, tərəfdaşlıq sahələrinin genişləndirilməsinə xüsusi önəm verildiyi ifadə edilib.
Enerji sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün perspektiv istiqamətlər nəzərdən keçirilib. Enerji sektorunda qarşılıqlı investisiya imkanları müzakirə edilib, mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG), neft-kimya məhsullarının Pakistana təchizatı məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpa olunan enerji ehtiyatları və Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda külək enerjisinin potensialı barədə məlumatlar, inkişaf planları barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı Pakistan şirkətləri bərpa olunan enerji layihələrində iştiraka dəvət edilib. Həmçinin Azərbaycan-Pakistan Hökumətlərarası Birgə Əməkdaşlıq Komissiyası çərçivəsində enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə Birgə İşçi Qrupun tezliklə yaradılmasının vacibliyi qeyd edilib.

Minister of Energy has received Ambassador of Pakistan to Azerbaijan
Minister of Energy Parviz Shahbazov received Bilal Hayee, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Pakistan to Azerbaijan.
The meeting paid special attention to the development of cooperation between the two countries and the expansion of partnership areas.
The sides considered perspectives to strengthen cooperation in the field of energy. The parties also discussed mutual investment in the energy sector and exchanged views on the supply of liquefied natural gas (LNG) and petrochemical products to Pakistan. Information was also provided on the renewable energy resources in the liberated territories and the potential of wind energy in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea and development plans.
During the meeting, Pakistani companies were invited to participate in renewable energy projects. The importance of establishing a joint working group within the Azerbaijan-Pakistan Intergovernmental Commission for the development of cooperation in the field of energy was stressed.