Bakıda OPEC və qeyri-OPEC ölkələri Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsinin 13-cü iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov OPEC prezidenti Venesuelanın neft naziri və Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Manuel Kevedo Fernandes, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin energetika və sənaye naziri Suheyl əl-Mazrui, İraqın baş nazirinin müavini, neft naziri Tamer əl-Qadban və Əlcəzairin “Sonatrach” neft və qaz şirkətinin icraçı direktoru Əbdülmömin Uld Qaddur ilə görüşüb.
Görüşdə neft hasilatının məhdudlaşdırılması ilə bağlı dekab qərarının neft bazarına təsiri və ikitərəfli əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov “OPEC plus” formatında əməkdaşlığın bütün neft ölkələri üçün əhəmiyyətindən danışaraq, bu tədbirdə iştirakına görə təşəkkür edib.
Manuel Kevedo Fernandes Venesuelada  neft hasilatının kəskin azalmasının qarşısını almaq üçün tədbirlər görüldüyünü, ixrac bazarlarının diversifikasiyası üzərində işlədiklərini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Venesuelanın Dövlət Neft Şirkəti ilə əməkdaşlıq məsələlərinə dair də fikir mübadiləsi aparılıb.
BƏƏ-nin energetika və sənaye naziri Suheyl əl-Mazrui ilə görüşdə isə energetika sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilib. Qaz və bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin istehsalında xərclərin azaldılması və səmərəliliyə nail olunmasında BƏƏ-nin təcrübəsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Bu istiqamətdə birgə əməkdaşlıq edilməsi təklif edilib. Görüşdə həmçinin bərpa olunan enerji sahəsində “Masdar” şirkəti ilə əlaqələrin intensivləşdirilməsinin vacibliyi də qeyd olunub.
İraqın baş nazirinin müavini, neft naziri Tamer əl-Qadban görüşdə İraq-Azərbaycan münasibətlərindən söz açılıb, iki ölkənin neft-qaz sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edilib. “OPEC plus” formatı çərçivəsində əməkdaşlıq, SOCAR vasitəsilə İraq mənşəli, eləcə də bu istiqamətdə xam neft və neft məhsullarının dünya bazarına təchizatı, neft-qaz mütəxəssislərinin Azərbaycanda hazırlanması kimi məsələrdən danışılıb.
Pərviz Şahbazov Azərbaycanın qədim neft diyarı olduğunu, həyata keçirilən regional və qlobal əhəmiyyətli layihələr və neft gəlirlərinin idarə olunması üçün yaradılmış Dövlət Neft fondunun Fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib.
İraqın neft naziri isə öz ölkəsinin neft sənayesində qazandığı uğurlardan danışıb, dünya bazarında neftin qiyməti ilə bağlı tendensiyalar, İraqın OPEC-dəki fəaliyyəti haqqında məlumat verib. İraqın neft sənayesində modernləşmə və reabiltasiya tədbirlərinin prioritet olduğu qeyd edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Əlcəzairin “Sonatrach” neft və qaz şirkətinin icraçı direktoru Əbdülmömin Uld Qaddurun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə də görüşüb. Pərviz Şahbazov bildirib ki, Azərbaycan və Əlcəzair hökumətləri arasında neft-qaz sahəsində əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanmaq üçün hazırdır və bu sənəd karbohidrogen layihələri, neft-kimya sənayesi, LNG və neft məhsullarının nəqli və satışı kimi bir çox istiqamətdə əməkaşlığı genişləndirəcək.

The Minister of Energy held several meetings within the framework of the OPEC+ event
The Minister of Energy Parviz Shahbazov had a meeting with OPEC President, the oil minister of Venezuela and the president of the State Oil Company, Manuel Kevedo Fernandez, the Minister of Energy and İndustry of the United Arab Emirates Suheyl al-Mazrui, the Deputy Prime Minister and the Oil Minister of Iraq, Tamer al-Qadban, and the Executive Director of Algeria's “Sonatrach” oil and gas company, Abdulmomin Uld Qad in Baku within the framework of the 13th meeting of OPEC and non-OPEC Joint Ministerial Monitoring Committee.
At the meeting, the impact of December decision about oil production cut on the oil market and the opportunities for bilateral cooperation have been discussed. The Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the importance of cooperation in OPEC+ format for all oil countries and thanked for the participation in this event.
Manuel Kevedo Fernandez noted that measures were taken to prevent the sharp decline in oil production of Venezuela and to diversify the export markets. At the meeting, they also discussed the cooperation with the State Oil Company of Venezuela.
At the meeting with the UAE Minister of Energy and İndustry Suheyl al-Mazrui, the development of bilateral cooperation in the energy sector was highlighted. The experience of UAE in reduction of costs in the production of electricity from gas and renewable energy sources and achieving efficiency was discussed. It was suggested to cooperate in this direction. At the meeting, the importance of intensifying relations with the company “Masdar” in the field of renewable energy was emphasized.
The Deputy Prime Minister of Iraq and the Oil Minister Tamer al-Qadban spoke about Iraq-Azerbaijan relations and talked about the cooperation in the oil and gas sector of the two countries. Cooperation within the framework of OPEC+ format, the supply of Iraq’s oil, as well as oil products to the world market via SOCAR and training of oil and gas experts in Azerbaijan were discussed.
Parviz Shahbazov provided the detailed information on Azerbaijan being the ancient oil land, regional and global projects implemented and the activities of the State Oil Fund aimed to manage the oil revenues.
The oil minister of Iraq spoke about his country’s achievements in the oil industry and provided the detailed information on trends related to the oil prices in the world market and OPEC activity of Iraq. It was noted that modernization and rebalancing of Iraq in the oil industry was a priority.
The Minister of Energy had a meeting with the delegation led by the Executive Director of Algeria's “Sonatrach” oil and gas company, Abdulmomin Uld Qaddur. Parviz Shahbazov stated that he was willing to sign the Memorandum of Understanding on oil and gas cooperation between the governments of Azerbaijan and Algeria and this document would expand the cooperation in hydrocarbon projects, petrochemical industry, and transportation and sale of LNG and oil products.