Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniyada 55-ci Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində enerji təhlükəsizliyi mövzusunda keçirilmiş iclasda  iştirak edib. Nazir çıxışında dünyada təhlükəsizliyin təminatında enerji təhlükəsizliyinin artan rolundan bəhs edib. Azərbaycanın regional və qlobal enerji təhlükəsizliyinə, davamlı inkişafa xidmət enerji siyasəti, neft-qaz layihələrindən danışıb.
O, 7 ölkə və çoxsaylı şirkətlərin iştirakı ilə reallaşdırılan “Cənub Qaz Dəhlizi”nin icrasının yekun mərhələyə daxil olduğunu bildirib və layihənin dünyanın enerji xəritəsini yenidən formalaşdıran strateji əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: ““Cənub Qaz Dəhlizi”  hazırda dünya enerji təhlükəsizliyi sisteminə şaxələnməni mənbə və marşrutun hər biri üzrə təqdim edən ilk real layihədir. Bu layihə enerji təhlükəsizliyi baxımından həssas region sayılan Cənub Şərqi Avropa bazarına istiqamətlənsə də, gələcəkdə daha çox Avropa ölkələrini əhatə etmək perspektivinə malikdir. Bu isə onu göstərir ki, “Cənub Qaz Dəhlizi”nin inkişafı ilə Avropada enerji təhlükəsizliyi daha geniş miqyasda təmin ediləcək.”
Nazir həmçinin Bakıda fevralın 20-də keçiriləcək Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci toplantısı və bu formatda müzakirələrin enerji təhlükəsizliyinə töhfələri barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, Münhen Təhlükəsizlik konfransı 1963-cü ildən  beynəlxalq müzakirə  forumu kimi dünyada təhlükəsizliyə və sabitliyə töhfə verir.

The Minister of Energy delivered a speech at the Munich Security Conference
The Minister of Energy of Azerbaijan, Parviz Shahbazov attended a meeting on energy security in Germany within the framework of the 55th Munich Security Conference. During his speech, the Minister spoke about the increasing role of energy security to provide security in the world. The Minister underlined Azerbaijan's role in regional and global energy security, sustainable energy development and oil and gas projects.
He mentioned that the implementation of the "Southern Gas Corridor" developed by seven countries and several companies was at the final stage and highlighted the strategic importance of the project to re-develop the world's energy map. The Minister of Energy, Parviz Shahbazov said: ““The Southern Gas Corridor” is the first real project to provide integration of the world's energy security system into each source and route. While this project aims to the South East European market, which is a sensitive region in terms of energy security, it has the perspective to cover more European countries in the future. This shows that energy security in Europe will be provided on a larger scale with the development of the “Southern Gas Corridor”.”
The Minister also informed about the Fifth Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council to be held in Baku on February 20 and the contribution of these meetings to the energy security.
It should be noted that Munich Security Conference has contributed to security and stability in the world as an international debate forum since 1963.