Energetika naziri Pərviz Şahbazov Monqolustanın Türkiyə Respublikasında, eyni zamanda Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş səfiri cənab Bold Radvanı qəbul edib. Görüşdə energetika sahəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri, gələcək əməkdaşlıq imkanları, həmçinin müvafiq sahə üzrə təcrübə və məlumat mübadiləsi məsələləri müzakirə edilib.
Səfir Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalından azad olunması, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası münasibəti ilə təbriklərini çatdırıb. Son illərdə iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf etdiyinə diqqət çəkib və qarşılıqlı əlaqələrin bundan sonra da yüksək səviyyədə davam edəcəyinə inamını ifadə edib. Monqolustanda hazırda inkişaf mərhələsində olan neft-qaz, xüsusi ilə bu enerji daşıyıcılarının nəqli və emalı sahəsində Azərbaycan təcrübəsinin öyrənilməsində, həmçinin külək və günəş enerjisi kimi bərpa olunan enerji mənbələri üzrə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib. Səfir həmçinin iki monqolustanlı tələbənin Azərbaycan Sənaye Universitetində təhsil almalarına göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib.
Hələ ötən əsrin ortalarında Azərbaycanlı mütəxəssislərin Monqolustanda ilk neft quyusunun qazılmasında iştirak etdiyini, həmçinin həmin dövrlərdən etibarən Monqolustanlı tələbələrin Azərbaycanda müvafiq istiqamətlərdə təhsil aldıqlarını diqqətə çatdırıb.
Nazir təbrikə görə, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası çərçivəsində həllinə verilən dəstəyə görə təşəkkür edib. İki ölkə arasında yüksək münasibətlərin olduğunu, eyni zamanda enerji sahəsində də münasibətlərin inkişaf etdiyini bildirib, qeyd edilmiş sahələrdə Azərbaycan təcrübəsini bölüşməyə və qarşılıqlı maraq kəsb edən istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğumuzu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, həmçinin, “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Monqolustanın Energetika Nazirliyi arasında energetika sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun imzalanması və digər məsələlər ətrafında müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov received the ambassador of Mongolia to the Republic of Turkey, as well as to the Republic of Azerbaijan, Mr. Bold Radvan. The sides discussed prospects for the development of bilateral relations in the field of energy, future cooperation opportunities, as well as exchange of experience and information in the relevant field.
The ambassador conveyed his congratulations on the liberation of Azerbaijani lands from Armenian occupation and restoration of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. He drew attention to the development of relations between the two countries in various areas in recent years and expressed confidence that the bilateral relations will continue at a high level. He said they were interested in studying Azerbaijani experience in the field of oil and gas, transportation and processing of these energy resources in Mongolia, as well as cooperation on renewable energy sources such as wind and solar energy. The ambassador also thanked for the support to two Mongolian students to study at Azerbaijan Industrial University.
He also noted that Azerbaijani specialists participated in drilling the first oil well in Mongolia in the middle of the last century, and since then Mongolian students have been studying in relevant directions in Azerbaijan.
The Minister thanked for the congratulations, as well as for the support given to the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict within the respect to the restoration of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty. He noted that there are high relations between the two countries both at the level of presidents and within the international organizations, as well as relations in the field of energy are developing, and noted that we are ready to share the experience of Azerbaijan in the mentioned areas and cooperate in the areas of mutual interest.
At the meeting, the signing of the “Memorandum of Understanding on cooperation in the field of energy between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy of Mongolia”, which is also intended to be signed, and discussions and exchange of views on other issues arising from technical and organizational work, support for students from Mongolia to study at the relevant University of Azerbaijan, etc were held.