Energetika naziri Moldovanın infrastruktur və regional inkişaf naziri ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizdə səfərdə olan Moldova Respublikası Baş nazirinin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri Andrey Spinu ilə görüşüb.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Moldova arasında tərəfdaşlıq münasibətlərindən bəhs edilib. Dünən Bakıda keçirilən Azərbaycan-Moldova Hökumətlərarası Komissiyasının növbəti iclasının uğurla keçirildiyi bildirilib, iclasın yekunlarına dair imzalanmış protokolda iki ölkə arasında digər sahələrlə yanaşı, energetika sahəsində də əlaqələrin yeni istiqamətlər üzrə genişləndirilməsinin əks olunduğu qeyd edilib. Bu sənədin Azərbaycan və Moldova arasında enerji sektorunda əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcəyi vurğulanıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Moldova arasında qaz təchizatı imkanları, Moldovanın hazırda üzləşdiyi enerji böhranı dövründə enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması üzrə perspektiv həllər müzakirə edilib.
Həmçinin Avropaya elektrik enerjisinin ixracı, Azərbaycan-Gürcüstan-Rumıniya-Macarıstan Qara dəniz sualtı elektrik və rəqəmsal qoşulma layihəsi barədə məlumat verilib, elektrik enerjisi sahəsində birgə layihələrin inkişafı, eləcə də digər ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.

Minister of Energy met with Minister of Infrastructure and Regional Development of Moldova
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the Deputy Prime Minister of Moldova, Minister of Infrastructure and Regional Development Andrei Spinu, who is visiting Azerbaijan.
Partnership relations between Azerbaijan and Moldova were discussed during the conversation. It was noted that the next meeting of the Azerbaijan-Moldova Intergovernmental Commission was successfully held in Baku yesterday, and the protocol signed on the results of the meeting will stimulate the development of cooperation in the energy sector as well as other fields between the two countries. It was emphasized that this document will give impetus to the development of cooperation in the energy sector between Azerbaijan and Moldova.
During the meeting, the sides discussed the gas supply opportunities between Azerbaijan and Moldova and prospective solutions for ensuring energy security during the energy crisis currently faced by Moldova.
Also, information was provided on the export of electricity to Europe, the Azerbaijan-Georgia-Romania-Hungary Black Sea submarine power and digital connectivity project, the development of joint projects in the field of electricity supply, as well as other bilateral cooperation issues were discussed.