Energetika naziri Misirin ölkəmizdəki səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmidi qəbul edib.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Misir arasında energetika sahəsində mövcud əlaqələr barəsində fikir mübadiləsi aparılıb. Müvafiq sahədə ölkəmizdə aparılan islahatlar, reallaşdırılan layihələr haqqında məlumat verilib, neft-kimya, mayeləşdirilmiş təbii qaz, bərpa olunan enerji kimi sahələrdə dövlət və özəl qurumlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün imkanlar olduğu vurğulanıb.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə enerji infrastrukturu üzrə aparılan bərpa-yenidənqurma, həmçinin enerji təchizatının “yaşıl enerji” hesabına təmini layihələrində Misir şirkətlərinin iştirakı imkanları nəzərdən keçirilib. Misirin müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən özəl sektor nümayəndələri Azərbaycana dəvət edilib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov has met with Ambassador of the Arab Republic of Egypt to Azerbaijan Hisham Mohamed Nagy Abdel Hamid.
During the meeting, the sides exchanged views on current relations between Azerbaijan and Egypt in the field of energy. Information was given about the reforms carried out in Azerbaijan and implemented projects in the relevant field. It was emphasized that there are opportunities for expanding cooperation between public and private institutions in fields such as petrochemicals, liquefied natural gas, and renewable energy.
The participation opportunities of Egyptian companies in the projects of restoration and reconstruction of the energy infrastructure of Azerbaijan in the liberated territories, as well as the provision of energy supplies at the expense of “green energy” were considered. The representatives of the Egyptian private sector operating in the relevant field were invited to Azerbaijan.