Energetika naziri Macarıstan səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Tormanı qəbul edib.
Görüşdə enerji əməkdaşlığının Azərbaycan və Macarıstan əlaqələrinin vacib hissəsi olduğu vurğulanıb. Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Nazir Azərbaycanda “yaşıl enerji” sahəsində əlverişli investisiya mühiti və xarici sərmayələrin cəlbi ilə irimiqyaslı layihələrin icrası üzrə görülən işlər haqqında məlumat verib. Ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələri, xüsusilə dənizdə külək enerjisi üzrə yaradılacaq böyük güclər hesabına istehsal olunacaq elektrik enerjisinin müəyyən hissəsinin Avropaya ixracının nəzərdə tutulduğu bildirilib.
Səfir ölkəsinin həm ənənəvi, həm də bərpa olunan enerji sahəsində aktiv əməkdaşlıqda, həmçinin Macarıstan şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası və “Yaşıl enerji zonası”na çevrilməsində iştirakda maraqlı olduğunu ifadə edib.
Görüşdə enerji sahəsində əməkdaşlıqdan irəli gələn bir sıra digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to the Republic of Azerbaijan Tamash Torman.
At the meeting, it was emphasized that energy cooperation is an important part of the relations between Azerbaijan and Hungary. Opportunities for cooperation within the Southern Gas Corridor were discussed.
The minister informed about the favorable investment environment in the field of green energy in Azerbaijan and the works done on the implementation of large-scale projects with the attraction of foreign investments. It was noted that it is planned to export a certain part of the electric energy to Europe, which will be produced at the expense of renewable energy sources in our country, especially large capacities to be created on offshore wind energy.
The ambassador expressed his country's interest in active cooperation in the field of both traditional and renewable energy, as well as the participation of Hungarian companies in the restoration of territories liberated from occupation and transformation into a green energy zone.
The sides exchanged views on a number of other issues arising from cooperation in the energy sector.