Energetika naziri, Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Pərviz Şahbazov İtaliya Deputatlar Palatasının sədr müavini Ettore Rosatonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan nazir qlobal pandemiya ilə əlaqədar belə mürəkkəb dövrdə İtaliyanın müxtəlif partiyalarını təmsil edən deputatlardan ibarət nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərini, işğaldan azad edilmiş əraziləri ziyarət etmələrini və Ermənistan tərəfindən törədilən dağıntılarla yaxından tanış olmalarını yüksək qiymətləndirdiyini qeyd etdi, bu səfərin ölkəmiz üçün olduqca xüsusi əhəmiyyət kəsb edən belə bir dövrdə İtaliyanın Azərbaycana olan dəstəyini təcəssüm etdirdiyini vurğuladı və bu dəstəyə görə təşəkkür etdi.
Bildirildi ki, 2018-ci il 18 iyul tarixində İtaliya Respublikasının Prezidenti cənab Sercio Mattarellanın Azərbaycana rəsmi səfəri, eyni ilin 25 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın İtaliya Respublikasına rəsmi səfəri, həmçinin cari ilin 19-21 fevral tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İtaliyaya dövlət səfəri, bu səfər zamanı imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın Gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə” və digər çoxsaylı hüquqi sənədlər ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın daha yüksək səviyyəyə qalxmasını təmin etdi.
Görüşdə həmçinin, enerji sektorunda əməkdaşlığın iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf etməsində mühüm rol oynadığı qeyd edildi. Bu əməkdaşlıqda Cənub Qaz Dəhlizinin və onun mühüm komponenti olan Trans Adriatik Boru Kəmərinin xüsusi əhəmiyyəti vurğulandı, dəhliz vasitəsi ilə cari ilin sonunda Azərbaycan qazının Avropaya nəqlinə başlanmasının nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırıldı. Həmçinin, qeyd edildi ki, Azərbaycan və İtaliya arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq digər iqtisadi sahələri də əhatə edir və İtaliya şirkətləri indiyədək neft və qeyri-neft sahələrində 10 milyard ABŞ dolları məbləğində podrat müqavilələri icra etmişlər.
İtaliya nümayəndə heyətinin rəhbəri səmimi qəbul üçün minnətdarlığını bildirdi və qeyd etdi ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyulan kimi Azərbaycana təşkil edilmiş bu səfər məhz ölkəmizə olan yüksək dostluq münasibətinin göstəricisidir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfər haqqında danışan Ettore Rosato nümayəndə heyəti adından şəhid ailələrinə, onların yaxınlarına və Azərbaycan xalqına dərin hüznlə başsağlığını çatdırdı.
İki ölkə arasında yüksək dostluq münasibətinin göstərici kimi İtaliyanın öz enerji təhlükəsizliyini Azərbaycana etibar etməsi qeyd edildi. Eyni zamanda, İtaliyanın yalnız neft-qaz sahəsində deyil, iqtisadiyyatın bir çox sahələrində Azərbaycanla əməkdaşlıq münasibətlərinin genişləndirilməsində maraqlı olduğu vurğulandı.
Görüş zamanı, həmçinin, iki ölkə arasında iqtisadi və ticarət əlaqələrinin sabit və uzunmüddətli inkişaf etdirilməsi məqsədilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasına hazırlıq məsələlərinə toxunuldu. Ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin hərtərəfli inkişafında Azərbaycanın İtaliyadakı səfirinin və İtaliyanın Azərbaycandakı səfirinin fəaliyyətləri vurğulandı.

Minister of Energy meets with Vice-President of Italian Chamber of Deputies
Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, co-chair of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Italy Parviz Shahbazov met with the delegation led by Vice-President of the İtalian Chamber of Deputies Ettore Rosato.
Welcoming the guests, the minister highly appreciated the visit of a delegation of deputies from various Italian parties to Azerbaijan in such a difficult period in connection with the global pandemic, their visit to the liberated territories and their close acquaintance with the destruction committed by Armenia. He stressed that this visit embodied Italy's support for Azerbaijan at such a time of great importance for our country and thanked for this support.
It was noted that the official visit of the President of the Republic of Italy Mr. Sergio Mattarella to Azerbaijan on July 18, 2018, the official visit of the first Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva to the Republic of Italy on September 25, 2018, as well as the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to Italy, the signing of the “Joint Declaration on Strengthening Multidimensional Strategic Partnership” and the numerous documents during this visit paved the way for further developing cooperation between the two countries.
It was also noted that cooperation in the energy sector plays an important role in the development of relations between the two countries. The importance of the Southern Gas Corridor and its important segment, the Trans-Adriatic Pipeline, was emphasized in this cooperation, and it was noted that Azerbaijani gas was planned to be transported to Europe at the end of the current year. It was also noted that high-level cooperation between Azerbaijan and Italy covers other economic areas, and so far, Italian companies have implemented contracts worth 10 billion USD in the oil and non-oil sectors.
The head of the Italian delegation expressed his gratitude for the warm welcome and noted that this visit to Azerbaijan as an end to the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is an indicator of high-level of friendship towards Azerbaijan. Speaking about the visit to our liberated territories, Ettore Rosato expressed his deep condolences on behalf of the delegation to the families of martyrs, their relatives and the people of Azerbaijan.
The fact that Italy relies on Azerbaijan for its energy security is mentioned as an indicator of high-level of friendship between the two countries. At the same time, it was stressed that Italy was interested in expanding cooperation with Azerbaijan not only in the oil and gas sector, but also in many areas of the economy.
During the meeting, preparation for the next meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Italy, which was established for the purpose of stable and long-term development of economic and trade relations between the two countries, were also touched upon. The activities of the Azerbaijani ambassador to Italy and Italian ambassador to Azerbaijan were emphasized in the comprehensive development of relations between the two countries.