Energetika naziri İsrailin Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov İsrail Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Corc Diki qəbul edib. Görüşdə energetika sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Bildirilib ki, İsrail Azərbaycan üçün vacib tərəfdaş olduğu qədər, Azərbaycan da İsrailin enerji təhlükəsizliyi üçün bir o qədər əhəmiyyət kəsb edən ölkədir və İsrailin neft idxalının əhəmiyyətli hissəsi Azərbaycanın payına düşür. Azərbaycanda energetika sahəsində, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən layihələr və gələcək planlar barədə məlumat verilib, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi sahəsində qabaqcıl təcrübəyə və texnologiyalara malik İsrail şirkətləri ilə əməkdaşlıq üçün potensialın olduğu qeyd edilib. Gələcəkdə ölkəmizdə təşkil ediləcək bərpa olunan enerji hərraclarında İsrail şirkətlərinin də iştiraka təşviq edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə müvafiq sahələr üzrə məlumat və təcrübə mübadiləsi, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər müzakirə edilib.

Minister of Energy has received Israel`s Ambassador to Azerbaijan
Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Israel to the Republic of Azerbaijan Mr. George Deek. At the meeting, prospects for further development of cooperation in the field of energy were discussed.
It was noted that Israel is not only an important partner for Azerbaijan, but also a country of so much importance for Israel's energy security, and Azerbaijani oil made up a significant share of Israel's oil imports. Information was provided about the projects and future plans implemented in Azerbaijan in the field of energy, as well as in the liberated territories, and it was noted the potential for cooperation with Israeli companies with advanced experience and technologies in the field of renewable energy and energy efficiency. The importance of encouragement of Israel`s companies to participate in the renewable energy auctions to be held in the country in the future was emphasized.
The exchange of information and experience in relevant areas, as well as a number of other issues of mutual interest were discussed at the meeting.