Energetika naziri: “IGB-nin açılışı Bolqarıstanın, ümumən Cənub-Şərqi Avropanın şaxələndirilmiş enerji təchizatında strateji əhəmiyyətli hadisədir”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Yunanıstanın Komotini bölgəsində Azərbaycan təbii qazını Bolqarıstana nəql edəcək Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun (IGB) açılış mərasimində iştirak edib. Mərasimdə Yunanıstanın Baş naziri Kiriakos Mitsotakis, Bolqarıstanın Baş naziri Kiril Petkovla yanaşı Azərbaycanın energetika naziri də çıxış edib.
Nazir ilk növbədə tədbir iştirakçılarına Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salam və təbriklərini çatdırıb.
Energetika naziri çıxışında IGB-nin reallaşmasını TAP-ın inkişafında mühüm bir mərhələnin başlanğıcı, Cənub Qaz Dəhlizinin yeni qollarla şaxələnməsinin göstəricisi kimi dəyərləndirib. Nazir deyib ki, Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun (IGB) açılışı Bolqarıstanın, ümumən Cənub-Şərqi Avropanın şaxələndirilmiş enerji təchizatında, istehlakçıların sərfəli və təmiz enerjiyə çıxışında strateji əhəmiyyətli hadisədir.
“Azərbaycan Bolqarıstan, Yunanıstan da daxil olmaqla Avropa ölkələri üçün şaxələndirilmiş qaz təchizatının sabit və strateji mənbəyi, həm də etibarlı tərəfdaşdır. Bir ildən artıq müddətdə Avropaya 13,5 milyard kubmetr qaz tədarük olunub. Bunun 1,4 milyard kubmetri Yunanıstanın, 440 milyon kubmetri isə Bolqarıstanın payına düşüb. Bolqarıstana ilk 6 ayda 160 milyon kubmetr olan qaz ixracının ilin sonuna 600 milyon kubmetrə çatacağı planlaşdırılır. İyulun 1-dən Bolqarıstana tam həcmdə, gündəlik 2,6 milyon kubmetr qaz ixrac edilir ki, bu da gündəlik tədarükdə 1,7 milyon kubmetr artım deməkdir”.
Nazir dayanıqlı enerji təhlükəsizliyi üçün ölkələr arasında əməkdaşlığın önəmini xüsusi vurğulayıb. Bildirilib ki, Cənub Qaz Dəhlizinin, onun yeni qolu İGB-nin ərsəyə gəlməsi, Azərbaycan qazının ən çox ehtiyac olan vaxtda Avropaya tədarükünün mümkün olması ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlığın, həmrəyliyin, qarşılıqlı etimad və dəstəyin nəticələridir: “Tarixi İstanbul Sazişi imzalanmasaydı, Cənub Qaz Dəhlizi gerçəkləşməyəcəkdi. 2015-ci ildən etibarən Cənub Qaz Dəhlizi üzrə Məşvərət Şurası formatında ölkələrimiz arasında mütəmadi sıx təmaslar, yüksək əlaqələndirmə, məsuliyyətli davranış və məqsədyönlü əməkdaşlıq olmasaydı, biz ardıcıl nailiyyətlərə imza ata bilməzdik. Cənub Qaz Dəhlizi Aİ-Azərbaycan enerji tərəfdaşlığının indiyədək əldə etdiyi ən böyük nailiyyətdir və biz bu uğur hekayəsini davam etdirmək niyyətindəyik.”
IGB-nin qarşıdakı illərdə Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi istiqamətində yeni layihələrin müjdəsi olduğu qeyd edilib.
Xatırladaq ki, 2013-cü ilin sentyabrında “Bulgargaz EAD” “Şahdəniz-2” çərçivəsində ildə 1 milyard kubmetr qazın alınması ilə bağlı 25 illik saziş imzalayıb. 2019-cu ilin mayında isə Bolqarıstanın Kirkovo bölgəsində Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun (IGB) təməlqoyma mərasimi keçirilib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov attended the opening ceremony of the Greece-Bulgaria Interconnector (IGB), which will transport Azerbaijani natural gas to Bulgaria in Komotini, Greece. Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, Bulgarian Prime Minister Kiril Petkov, as well as Energy Minister of Azerbaijan addressed the ceremony.
The first of all, the minister extended warm greetings and congratulations regarding this significant occasion on behalf of the President of the Republic of Azerbaijan Mr, Ilham Aliyev.
In his speech, Energy Minister described the implmentation of the IGB as the beginning of an important stage in the development of TAP, an indicator of the diversification of the Southern Gas Corridor.  The Minister said that the inauguration of the Greece-Bulgaria Interconnector (IGB) is a strategically important event in the diversification of energy supply of Bulgaria and Southeast Europe and in ensuring consumers’ access to affordable and clean energy.
Azerbaijan is not only a stable and strategic source of diversified gas supply for European countries, including Bulgaria and Greece, but also a reliable partner. Over a year, 13.5 bcm of gas have been supplied to Europe. Of these, 1.4 bcm of gas have been directed to Greece, and 440 million cubic meters to Bulgaria. 160 million cubic meters gas was transported to Bulgaria in the first 6 months, and a total of 600 million cubic meters of gas is planned to be exported by the end of the year. Since 1 July, full volume of 2.6 million cubic meters of gas has been exported to Bulgaria daily, an increase of 1.7 million cubic meters in daily supply."
The Minister emphasized the importance of cooperation between the countries for sustainable energy security. The realization of the Southern Gas Corridor including its newest IGB branch, and supplying Azerbaijani gas to Europe at a time when it is most needed are the results of high-level cooperation, solidarity, mutual trust and support between our countries: "The Southern Gas Corridor would not have been possible if the historic Istanbul Agreement was not signed. We would not have been able to achieve consistent results if not for regular close contacts, great coordination, responsible behavior, and firm cooperation between our countries in the format of the Southern Gas Corridor Advisory Council since 2015. The Southern Gas Corridor is the greatest achievement of EU-Azerbaijan energy partnership so far, and we are looking forward to expand, extend and deepen this success story."
It was noted that the IGB is also a harbinger of new projects regarding the expansion of the Southern Gas Corridor in the coming years.
It should be reminded that in September 2013, Bulgargaz EAD signed a 25-years contract on the purchase of 1 bcm of gas per year within the Shah Deniz 2. In May 2019, the ground-breaking ceremony of the Greece-Bulgaria Interconnector (IGB) was held in the Kirkovo, Bulgaria.