Energetika naziri “Heydər Əliyev və Azərbaycanda müstəqil dövlət quruculuğu: sosial-iqtisadi keçidin tarixi və müasirliyi” mövzusunda konfransda çıxış edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Heydər Əliyev və Azərbaycanda müstəqil dövlət quruculuğu: sosial-iqtisadi keçidin tarixi və müasirliyi” mövzusunda konfransda çıxış edib.
Nazir Ulu Öndərin Sovet dövründə və müstəqillik illərində elektroenergetika və neft sənayesində ölkəmizin gələcəyinə töhfə verən uğurlarından danışıb. O bildirib ki, dünyanın əsas neft mərkəzlərindən biri kimi Azərbaycanın nüfuzunun bərpası, bu sahənin inkişafı, neft-kimya sənayesinin modernləşdirilməsi Heydər Əliyevin enerji kursunun bütün mərhələlərində əsas prioritetlərdən idi.
Əsası Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan layihələrin hər biri ölkəmizin və tərəfdaşlarımızın enerji təhlükəsizliyinin, iqtisadi uğurlarımızın mühüm mənbələri olduğu vurğulanıb. Nazir bildirib ki, bu müddətdə neft-qaz sektoruna 89 milyard dollar xarici sərmayə qoyulub. Azəri-Çıraq-Günəşli və Şahdənizdən 615 milyon ton neft, 42 milyon ton kondensat, 399 milyard kubmetr qaz çıxarılıb, 613 milyon ton neft və 135 milyard kubmetr qaz ixrac olunub. 176 milyard dollar gəlir əldə edilib.
Nazir bildirib ki, Heydər Əliyevin xalqın ümummilli lideri kimi böyüklüyü həm də onda idi ki, irəli sürdüyü ideyaları özünün fiziki ömrü ilə məhdudlaşdırmır, gələcəkdə də bu ideyaların davamını görür və bunun üçün strateji hazırlıqlar aparırdı.
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən aparılan uğurlu siyasət məhz Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi milli dövlətçilik kursunun məntiqi davamıdır.

Minister of Energy spoke at the conference on “Heydar Aliyev and independent state building in Azerbaijan: history and modernity of socio-economic transition”
Minister of Energy Parviz Shahbazov made a speech at the conference on “Heydar Aliyev and independent state building in Azerbaijan: history and modernity of socio-economic transition” organized by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
The Minister spoke about the achievements of the Great Leader in the Soviet period and the years of independence in the electric power industry and oil industry, which contributed to the future of our country. He noted that restoration of Azerbaijan's reputation as one of the world's major oil centers, development of this sphere, modernization of petrochemical industry were among the main priorities at all stages of Heydar Aliyev's Energy course.
It was emphasized that each of the projects laid down by Heydar Aliyev are important sources of energy security and economic success of our country and our partners. The Minister said that during this period, 89 billion USD of foreign investment was made in the oil and gas sector. 615 million tons of oil, 42 million tons of condensate, 399 bcm meters of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz, 613 million tons of oil and 135 billion cubic meters of gas were exported. 176 billion USD in revenue was achieved.
The Minister said that the greatness of Heydar Aliyev as the National Leader of the people was also that he did not limit his ideas to his physical life, he saw the continuation of these ideas in the future and made strategic preparations for this.
The successful policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev today is a logical continuation of the course of national statehood determined by Heydar Aliyev.