Energetika naziri Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri ilə görüşüb
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov Gürcüstana səfər edib. Energetika naziri səfər çərçivəsində Gürcüstanın Baş nazirinin müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili ilə görüşüb.
Görüşdə uzunillik tarixə malik Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinin dostluq, mehriban qonşuluq və qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan təməllər üzərində inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycan ilə Gürcüstanın strateji tərəfdaşlıq münasibətlərində əsas rolun məhz enerji əməkdaşlığına məxsus olduğu qeyd edilib. Birgə həyata keçirilən Bakı-Supsa, BTC və Cənubi Qafqaz Boru Kəməri kimi neft-qaz layihələrinin regional və qlobal əhəmiyyətindən bəhs edilib. İki ölkənin enerji əməkdaşlığının müasir mərhələdə inkişafı üçün elektrik enerjisi sahəsində imkanlar nəzərdən keçirilib.
Dayanıqlı enerji təhlükəsizliyi üçün elektrik enerjisi üzrə regional əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayan nazir Pərviz Şahbazov bu xüsusda Qara dəniz sualtı elektrik və rəqəmsal qoşulma layihəsinin mühüm rol oynayacağını bildirib. Nazir deyib ki, Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanı əhatə edəcək bu layihə birgə enerji təhlükəsizliyi layihələrimizin davamı olmaqla Avropanın təchizat mənbələrini şaxələndirəcək. Bu layihənin gerçəkləşməsinə Azərbaycanın Xəzər dənizindəki nəhəng külək enerjisi potensialı, irihəcmli istehsal güclərinin yaradılması ilə bağlı atılan addımlar, həmçinin Avropa İttifaqı və Dünya Bankının dəstəyi təminat yaradır.
Baş nazirin müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili isə deyib ki, bu, Gürcüstan üçün tarixi layihədir və ölkəsi Qara dəniz sualtı elektrik xətti vasitəsilə yeni əməkdaşlıq formatının yaradılmasına hazırdır.
Görüşdə, həmçinin elektrik enerjisinin ixracı və tranzitinin artırılması ilə əlaqədar hazırda icra edilən və planlaşdırılan tədbirlər, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında elektrik enerjisi üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib. Bərpa olunan enerji, hidrogen və digər bir sıra istiqamətlərdə enerji əməkdaşlığına dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov visited Georgia. On the sidelines of the visit, the Minister of Energy met with the Deputy Prime Minister of Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development, Levan Davitashvili.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the development of Azerbaijan-Georgia relations, which have a long history based on friendship, good neighborliness, and mutual support. It was noted that the main role in the strategic partnership relations between Azerbaijan and Georgia belongs to energy cooperation. The regional and global importance of oil and gas projects implemented jointly such as the Baku-Supsa, BTC, and South Caucasus Pipelines were also discussed. The opportunities in the field of electricity for the development of energy cooperation between the two countries at the current stage were considered.
Emphasizing the importance of strengthening regional cooperation on electricity for sustainable energy security, Minister Parviz Shahbazov said that the Black Sea submarine power and digital connectivity project will play an important role in this regard. The minister said that the project, which will cover Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary, will diversify Europe's supply sources, being a continuation of our joint energy security projects. The implementation of this project is ensured by the huge wind energy potential of Azerbaijan in the Caspian Sea, the steps taken to create large-scale production capacities, as well as the support of the European Union and the World Bank.
Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development Levan Davitashvili said that this is a historic project for Georgia and its country is ready to create a new cooperation format through the Black Sea submarine cable project.
The meeting also focused on the measures currently being implemented and planned to increase the export and transit of electricity, as well as the opportunities of expanding cooperation on electricity between Azerbaijan, Georgia and Türkiye. The sides exchanged views on energy cooperation in the fields of renewable energy, hydrogen and other areas.