Energetika naziri Fransa Biznes Konfederasiyasının nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə ölkəmizdə səfərdə olan bir sıra fransız şirkətlərinin təmsil olunduğu Fransa Biznes Konfederasiyasının (MEDEF International) nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
MEDEF-in Baş Direktoru Philippe Gautier qurumun fəaliyyəti və görüşdə iştirak edən şirkətlərin fəaliyyət istiqamətləri haqqında ümumi məlumat verərək, ölkəmizlə enerji sahəsində əlaqələri inkişaf etdirmək və genişləndirmək istəyini ifadə edib. Görüşdə iştirak edən şirkətlərin külək və günəş enerjisi, “yaşıl hidrogen”, məişət və sənaye tullantılarının emalı ilə enerji istehsalı və digər sahələrdə malik olduqları qabaqcıl bilik və texnologiyaları Azərbaycanda tətbiq etməyə maraq göstərdiyi vurğulanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Fransanın Azərbaycanın neft-qaz sektorunda təmsil olunduğunu qeyd edib. “Abşeron” layihəsinin enerji sahəsində Azərbaycan-Fransa əlaqələrinə töhfəsinə diqqət çəkən nazir bərpa olunan enerji sahəsində də ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı üçün potensialın olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycanın “yaşıl enerji” potensialı, o cümlədən dənizdə külək enerjisi resursları, sahə üzrə institusional mühit, qarşıya qoyulan hədəflərin reallaşdırılması istiqamətində atılmış addımlar haqqında məlumat verilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan yenidənqurma işləri, enerji infrastrukturunun bərpası üzrə görülən tədbirlərdən bəhs edilərək, bu ərazilər üçün hazırlanmış “yaşıl enerji zonası” konsepsiyası haqqında danışılıb. Bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində özəl investisiyaların cəlbinin gündəlikdə duran prioritetlərdən biri kimi qəbul edildiyi diqqətə çatdırılıb və bu sahədə fransız şirkətləri ilə əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, 1992-ci ildən Azərbaycanla əməkdaşlıq edən MEDEF International Fransanın özəl sektorunu beynəlxalq səviyyədə təmsil edən və 7100-ə yaxın şirkəti özündə birləşdirən qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Qurumun əsas məqsədi fransız şirkətlərinin qabaqcıl təcrübələrini dünyada təşviq etməkdir.

Energy Minister met with the delegation of French Business Confederation
A meeting was held between the Energy Minister Parviz Shahbazov and the delegation of the French Business Confederation (MEDEF International), which represents a number of French companies.
General Director of MEDEF Philippe Gautier provided general information about the activities of the organization and the activities of the companies participating in the meeting and expressed his desire to develop and expand energy relations with our country. It was emphasized that the companies participating in the meeting are interested in applying the advanced knowledge and technologies they possess in the fields of wind and solar energy, green hydrogen, energy production by processing domestic and industrial wastes and other fields in Azerbaijan.
Energy Minister Parviz Shahbazov noted that France is represented in the oil and gas sector of Azerbaijan. Noting the contribution of Absheron project to Azerbaijan-France relations in the field of energy, the Minister noted that there is potential for the development of bilateral cooperation in the field of renewable energy.
At the meeting, information was given about Azerbaijan's green energy potential, including offshore wind energy resources, institutional environment in the field, and steps taken to implement the targets. The reconstruction carried out in the liberated territories, the measures taken to restore the energy infrastructure were talked, the concept of green energy zone prepared for these territories was discussed. It was brought to the attention that the attraction of private investments towards expanding the use of renewable energy is considered as one of the priorities on the agenda and the information about the cooperation opportunities with French companies in this field was provided.
It should be noted that MEDEF International, which has been cooperating with Azerbaijan since 1992, is a non-profit organization that represents the private sector of France at the international level and includes about 7100 companies. The main goal of the organization is to promote the best practices of French companies around the world.