Energetika naziri “Fortescue” şirkətinin sədrini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizdə səfərdə olan Avstraliyanın “Fortescue Future Industries” şirkətinin sədri Endryu Forrestin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Görüşdə “yaşıl enerji”, Xəzər dənizinin külək potensialından səmərəli istifadə, həmçinin “yaşıl hidrogen” istehsalı və ixracı sahələrində investisiya əsaslı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Şirkət nümayəndələrinə Azərbaycanın enerji tarixi, karbohidrogen ixracı infrastrukturu, mövcud “yaşıl enerji” potensialı, bu sahədə müəyyənləşdirilmiş strateji hədəflər, görülmüş işlər və sahəyə özəl, o cümlədən xarici investisiyaların cəlbi istiqamətində əldə edilmiş nəticələr haqqında məlumat verilib. Şirkətin fəaliyyət istiqamətləri, nailiyyətləri, iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə sahəsində görülmüş işlər və hədəfləri, yaşıl sənaye layihələri və karbonsuzlaşdırılması çətin başa gələn sahələrdə təbiətə vurulan ziyanın azaldılması istiqamətində planları haqqında danışılıb.
Qeyd edək ki, əsas fəaliyyət istiqaməti bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə etməklə “yaşıl hidrogen” istehsalı olan “Fortescue Future Industries” şirkəti Mərkəzi Asiya, Avropa, Yaxın Şərq, Avstraliya və Şimali Amerika da daxil olmaqla dünyanın bir çox yerlərində fəaliyyət göstərir və 2030-cu ildən etibarən illik 15 milyon ton hidrogen istehsal etməyi hədəfləyir.

Minister of Energy received chairman of Fortescue
Minister of Energy Parviz Shahbazov received a delegation led by Dr Andrew Forrest, chairman of the Australian company - Fortescue Future Industries, who is on a visit to our country. The meeting focused on the green energy, efficient use of the wind potential of the Caspian Sea, as well as the investment-based cooperation in the fields of the production and export of green hydrogen.
The company's representatives were informed about Azerbaijan's energy history, hydrocarbon export infrastructure, existing green energy potential, strategic targets identified in this area, the work done and the results achieved in the field of involving private, including foreign investments. The company's activities, achievements, work and goals in the field of combating climate change, green industry projects and plans to reduce damage to nature in “hard to abate” sectors were discussed.
It should be noted that Fortescue Future Industries, the main direction of activity of which is the production of green hydrogen using renewable energy sources, operates in many parts of the world, including Central Asia, Europe, the Middle East, Australia and North America, and targets to produce 15 million tonnes per year of renewable green hydrogen by 2030.