Energetika Nazirliyində Norveçin “Equinor” şirkətinin Beynəlxaq Kəşfiyyat və İstehsalat üzrə icraçı vitse-prezidenti Al Kukun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə “Equinor” şirkəti tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilən layihələr və əməkdaşlıq perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb. Energetika naziri Pərviz Şahbazov şirkətin ölkəmizdə uzunmüddətli fəaliyyətindən bəhs edərək, enerji əməkdaşlığına verdiyi töhfələri qeyd edib. “Equinor” şirkəti ilə neft-qaz sahələri üzrə əməkdaşlıqla yanaşı, bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafına təkan verəcək birgə layihələrin həyata keçirilməsi də müzakirə olunub. Ölkəmizdə bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi, bu istiqamətdə investisiya qoyuluşunun təşviqi ilə bağlı görülən işlər və reallaşan layihələr barədə danışan nazir qeyd edib ki, yaşıl enerji sahəsində beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
“Equinor” şirkətinin bərpa olunan enerji mənbələri, xüsusilə günəş və külək enerjisindən istifadə sahəsində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verilib, şirkətin bu sahədə geniş təcrübəyə malik olduğu qeyd olunub.

The Ministry of Energy held a meeting with the delegation led by Al Cook, the executive vice-president of Equinor, Norway for Development & Production International.
At the meeting, discussions were held on projects implemented by Equinor in Azerbaijan and prospects for cooperation. Energy Minister Parviz Shahbazov talked about the long-term activities of the company in the country and noted its contribution to energy cooperation. In addition to cooperation with Equinor in the oil and gas sectors, the implementation of joint projects that will give an impetus to the development of the renewable energy sector was also discussed. Speaking about the expansion of the use of renewable energy in our country, the work done to promote investment in this direction and the implemented projects, the Minister noted that cooperation with international companies in the field of green energy is of great importance.
Information was given about the projects implemented by Equinor in the field of renewable energy sources, especially solar and wind energy, and noted that the company has extensive practice in this field.