Energetika naziri Əlcəzairin “Sonatrach” şirkəti ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsini müzakirə edib
Əlcəzairdə energetika naziri Pərviz Şahbazovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə “Sonatrach” şirkətinin baş direktoru Taufik Hakkar arasında görüş olub.
Görüşdə “Sonatrach” şirkətinin fəaliyyətinə dair geniş məlumat verilib və şirkətin SOCAR ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə dair müzakirələr aparılıb. Əlcəzairdə kəşfiyyat, tədqiqat sahələrində mühəndislik xidmətləri, Azərbaycanın təcrübəsindən bəhrələnməklə neftqazçıxarma obyektlərinin tikintisi və yerli istehsalat üzrə “Sonatrach” şirkəti ilə əməkdaşlıq, həmçinin hər iki ölkənin müvafiq şirkətlərinin birgə layihələrdə iştirak imkanları nəzərdən keçirilib. Həmçinin “SOCAR Trading” və “Sonatrach” arasında enerji məhsulları üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə maraq ifadə edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov gələcək əməkdaşlığın müəyyənləşdirilən yol xəritəsi üzrə hər iki tərəfin tezliklə fəaliyyətə başlamasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti “Sonatrach” şirkətinin Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzi, həmçinin Əlcəzair Neft İnstitutunda olublar.

The Minister of Energy discussed the expansion of cooperation with the Algerian Sonatrach
A meeting was held between the delegation led by the Minister of Energy Parviz Shahbazov and CEO of Sonatrach Toufik Hakkar in Algeria.
At the meeting, extensive information was provided on the activities of Sonatrach and issues of expanding cooperation between the Algerian company and SOCAR were discussed. In Algeria, engineering services in the fields of exploration, research, cooperation with Sonatrach on the construction of oil and gas extraction facilities and local production using the experience of Azerbaijan, as well as the opportunities for participation of the relevant companies of both countries in joint projects were considered. Interest was also expressed on the expansion of cooperation between SOCAR Trading and Sonatrach on energy products.
Minister of Energy Parviz Shahbazov stressed the importance of the early start of work on the planned road map regarding future cooperation between the countries.
During the visit, the Azerbaijani delegation visited the Research and Development Center of Sonatrach, as well as the Algerian Petroleum Institute.