Energetika naziri Böyük Britaniyanın yeni səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldu qəbul edib. Nazir səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edərək, fəaliyyəti dövründə Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında əməkdaşlığın gələcək inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüş zamanı qarşılıqlı münasibətlərin genişləndirilməsində, o cümlədən enerji sahəsində əlaqələrin inkişafında iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyəti xüsusi qeyd olunub. Komissiyanın 5-ci iclası üzrə protokolun icrasının gedişi və növbəti iclasa dair məsələlər müzakirə edilib.
Ölkəmizdə neft-qaz sektorunda strateji tərəfdaş və aparıcı investor kimi xüsusi yeri olan bp şirkəti ilə “yaşıl enerji” sahəsinin inkişafı istiqamətində əməkdaşlığın cari vəziyyəti haqqında danışılıb. Azərbaycandan Avropaya təbii qaz ixracının artırılması, ölkəmizdə quruda və dənizdə bərpa olunan enerji potensialı haqqında məlumat verilib, karbonsuzlaşdırma, külək və günəş enerjisi, “yaşıl hidrogen” və “yaşıl elektrik” ixracı, enerji səmərəliliyi və digər istiqamətlərdə potensial əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Fergus Auld. Congratulating the Ambassador on his appointment, the Minister expressed confidence that during his activity he would make a positive contribution to the future development of cooperation between Azerbaijan and the UK.
During the meeting, the activities of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the two countries for the expansion of mutual relations, including the development of relations in the field of energy were highlighted. The progress of the implementation of the protocol on the 5th meeting of the commission and the issues related to the next meeting were discussed.
The current status of the cooperation in the field of development of green energy with bp, which has a special place as a strategic partner and leading investor in the oil and gas sector in our country, was discussed. Information was provided about increasing natural gas exports from Azerbaijan to Europe, onshore and offshore renewable energy potential in our country, the sides exchanged views on potential cooperation opportunities on decarbonization, wind and solar energy, green hydrogen and green power exports, energy efficiency and other areas.