Energetika naziri Pərviz Şahbazov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Baş nazirinin ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolsonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrdə, o cümlədən enerji sektorunda uğurla inkişaf etdiyi vurğulanaraq, BP şirkəti ilə Azərbaycan arasında həyata keçirilən səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edilib.
BP şirkətinin enerji sahəsində Azərbaycanın əsas tərəfdaşı olduğunu deyən nazir Pərviz Şahbazov bərpa olunan enerji üzrə əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb. Baronessa Emma Nikolson isə bərpa olunan enerji sahəsində görülən işlərin cari vəziyyəti barədə maraqlanıb.
Bildirilib ki, hazırda müxtəlif şirkətlərdən daxil olmuş təkliflər dəyərləndirilir. Külək və günəş üzrə nəzərdə tutulan layihələrin şəbəkəyə inteqrasiyası ilə bağlı vəziyyət öyrənilir.
Görüşdə qlobal miqyasda davamlı enerji təminatında bərpa olunan enerjinin artan rolu, xərclərin azalması ilə bərpa olunan enerjinin rəqabət qabiliyyətli olması və ekoloji təmiz enerjinin ətraf mühitin qorunmasına töhfəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

The Minister of Energy met with Prime Ministerial Trade Envoy of UK
The Minister of Energy Parviz Shahbazov received the delegation led by Baroness Emma Nicholson, Prime Ministerial Trade Envoy of UK and Northern Ireland.
The meeting focused on the effective cooperation between BP and Azerbaijan by highlighting that bilateral relations between Azerbaijan and the UK are developing successfully in all areas, including the energy sector.
Noting that BP is Azerbaijan's main partner in the energy sector, the Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the prospects of cooperation on renewable energy. Baroness Emma Nicholson was interested in the current status of implemented activities on renewable energy.
It was noted that proposals from various companies are currently being evaluated. The situation regarding to the integration of wind and solar projects into the network is being studied.
The sides exchanged views on the increasing role of renewable energy in sustainable energy supply globally, the competitiveness of renewable energy by reducing costs and the contribution of environmentally friendly energy to the environmental protection.