Energetika naziri Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ceyms Şarpı qəbul edib. Görüşdə ikitərəfli münasibətlər, energetika sahəsində mövcud əməkdaşlıq əlaqələri və gələcək perspektivlər istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclasının protokolunun icrasının gedişi müzakirə edilib, protokolda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının əlaqələndirilməsi işlərinin təşkili ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Cari ilin may ayında fəaliyyətə başlamış Britaniya ticarət palatasının fəaliyyətinin iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsində əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir iki ölkə arasında münasibətlərin bütün istiqamətlərdə, o cümlədən enerji sahəsində uğurla inkişaf etdiyini, mövcud əməkdaşlığın qlobal enerji sektorunun çağırışlarına uyğun yeni inkişaf mərhələsinə daxil olduğunu bildirib. Energetika Nazirliyi ilə Birləşmiş Krallığın Beynəlxalq Ticarət Nazirliyi arasında təmiz enerjiyə keçid sahəsində əməkdaşlığa dair imzalanmış Anlaşma Memorandumu, eyni zamanda BP şirkəti ilə iri miqyasda karbonsuzlaşdırılmış, inteqrasiya edilmiş enerji və nəqliyyat sistemləri sahəsində imzalanmış Anlaşma Memorandumu və Zəngilan/Cəbrayıl zonasında 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinin qiymətləndirilməsi və həyata keçirilməsi fəaliyyəti üzrə əməkdaşlığa dair imzalanmış İcra Müqaviləsinə müvafiq olaraq atılacaq növbəti addımlar qeyd olunub.

Minister of Energy receives Great Britain`s ambassador to Azerbaijan
Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland James Sharp. Bilateral relations, current cooperation in the field of energy and future prospects were discussed at the meeting.
The sides discussed the implementation of the protocol of the 4th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and exchanged views on the organization of coordination of the implementation of the measures envisaged in the protocol. The importance of the activity of the British Chamber of Commerce, which started its activity in May this year, in the expansion of economic relations between the two countries was emphasized.
The minister said that relations between the two countries were developing successfully in all directions, including in the energy sector and the existing cooperation entered a new stage of development in line with the challenges of the global energy sector. The next steps to be taken were discussed in accordance with the Memorandum of Understanding on Clean Energy Transition between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of International Trade of the United Kingdom, as well as the Memorandum of Understanding on cooperation in large-scale de-carbonized and integrated energy and transport systems and the Implementation Agreement on cooperation in the evaluation and implementation of a project to build a 240 MW solar power plant in the Zangilan/Jabrayil region.