Energetika naziri Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ceyms Layl Şarpı qəbul edib. Görüşdə ikitərəfli münasibətlər, energetika sahəsində mövcud əməkdaşlıq imkanları, həmçinin işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərində yaşıl enerji zonalarının yaradılması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Nazir Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrdə, o cümlədən enerji sektorunda uğurla inkişaf etdiyini vurğulayaraq, BP şirkəti ilə həyata keçirilən səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, bərpa olunan enerjidən istifadənin inkişafı da daxil olmaqla energetika sektorunun qarşısında duran çağırışlara uyğun birgə səyləri yüksək qiymətləndirib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası və yaşıl enerji zonasının yaradılması planları, həmçinin bu ərazilərdə bərpa olunan enerjidən istifadə üzrə mövcud olan yüksək potensial haqqında məlumat verib.
Səfir işğaldan azad olunmuş ərazilərdə elektroenergetika sahəsi üzrə aparılacaq bərpa-yenidənqurma işlərində, həmçinin ümumilikdə Azərbaycanda bərpa olunan enerjidən istifadənin inkişafında Britaniya şirkətlərinin iştirakda maraqlı olduğunu bildirib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclasının protokolunun icrasının gedişi, növbəti iclasın keçirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər müzakirə edilib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland James Sharp. At the meeting, the sides discussed bilateral relations, opportunities for cooperation in the field of energy, as well as the establishment of green energy zones in the liberated territories of Azerbaijan.
Stressing that bilateral relations between Azerbaijan and Great Britain are successfully developing in all areas, including the energy sector, the minister spoke about the fruitful cooperation with BP and highly appreciated the joint efforts in line with the challenges facing the energy sector, including the development of renewable energy use. Information was given about the plans for the restoration of liberated territories and the establishment of a green energy zone, as well as the renewable energy potential of these territories.
The ambassador said that British companies are interested in participating in the restoration and reconstruction work to be carried out in the field of energy in the liberated territories, as well as in the development of the use of renewable energy in Azerbaijan in general.
Implementation of the protocol of the third meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, the next meeting and a number of other issues of mutual interest were discussed at the meeting.