Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi xanım Baronessa Emma Nikolson arasında görüş olub.
Görüşdə enerji bazarlarında mövcud vəziyyət və iki ölkənin enerji əməkdaşlığına dair məsələlər müzakirə edilib. Enerji bazarlarında sabitlik üçün dayanıqlı həllər kimi təchizatın diversifikasiyasının və karbohidrogen sektoruna diqqət yetirilməsinin vacibliyi qeyd edilib. Cənub Qaz Dəhlizinin töhfələri və genişlənmə perspektivlərindən bəhs edilib. Həmçinin Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında enerji əməkdaşlığının inkişafında bp şirkəti ilə tərəfdaşlıq əlaqələrinin rolu, şirkətin neft-qazla yanaşı bərpa olunan enerji layihələrində iştirakının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Söhbət zamanı işğaldan azad olunmuş ərazilərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması, xarici şirkətlərlə külək və günəş enerjisi layihələrinin reallaşdırılması, həmçinin Xəzər dənizinin külək enerjisi potensialından istifadə istiqamətində görülən işlər də nəzərdən keçirilib.
Görüşdə London şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasından irəli gələn məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

The Minister of Energy received the British Prime Minister's Trade Envoy for Azerbaijan
Energy Minister Parviz Shahbazov met with British Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Emma Nicholson at the Ministry of Energy.
The meeting discussed the current situation in the energy markets and issues of energy cooperation between the two countries. The importance of diversification of supplies and attention to the hydrocarbon sector as sustainable solutions for stability in energy markets was noted. The possible contribution and expansion of the Southern Gas Corridor were discussed. The role of partnership with bp in the development of energy cooperation between Azerbaijan and the UK and the importance of the company's participation in renewable energy projects along with oil and gas were also emphasized.
The parties also discussed the creation of a green energy zone in the liberated territories, the implementation of wind and solar energy projects with foreign companies, as well as the use of offshore wind energy potential of the Caspian Sea.
During the meeting, the sides exchanged views on the issues arising from the next meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between Azerbaijan and Great Britain, which is to be held in London.