Energetika naziri Bolqarıstanın iqtisadiyyat və sənaye naziri ilə qaz tədarükü üzrə əməkdaşlığı müzakirə edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizdə səfərdə olan Bolqarıstanın iqtisadiyyat və sənaye naziri Nikola Stoyanov ilə görüşüb. Görüşdə Bolqarıstana Azərbaycan qazının tədarükü, eləcə də ikitərəfli enerji əməkdaşlığına dair məsələlər müzakirə edilib.
Bolqarıstanla dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin enerji əməkdaşlığı ilə dərinləşdiyini deyən energetika naziri Pərviz Şahbazov Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektoru (IGB) hazır olmasa da, Azərbaycanın ötən ildən indiyə kimi bu ölkəni 555 milyon kubmetr təbii qazla təchiz etdiyini bildirib. Nazir bu ilin iyul ayından Bolqarıstana gündəlik qaz nəqlinin 2,6 milyon kubmetrə yüksəldiyini və ilin sonuna qaz ixracının, təxminən, 600 milyon kubmetr proqnozlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun (IGB) kommersiya fəaliyyətinə başlamasının oktyabra planlaşdırıldığı qeyd edilib və kəmərin Bolqarıstan, ümumilikdə isə Cənub-Şərqi Avropanın enerji təchizatına töhfə verəcəyi vurğulanıb. Söhbət zamanı Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin genişləndirilməsi çərçivəsində Bolqarıstana əlavə qaz həcmlərinin tədarükü perspektivləri də nəzərdən keçirilib.
Bolqarıstanın iqtisadiyyat və sənaye naziri Nikola Stoyanov isə Azərbaycanın hər zaman etibarlı tərəfdaş olduğunu vurğulayaraq ölkəsinin TAP-ın genişləndirilməsi mərhələsində əməkdaşlığa marağını ifadə edib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın Xəzər dənizinin külək enerjisi potensialından elektrik enerjisi və hidrogenin istehsalı və ixracı ilə bağlı planları və “yaşıl enerji”nin Avropaya ixrac perspektivləri, eləcə də enerji sahəsində digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy discussed cooperation on gas supply with Bulgarian Minister of Economy and Industry
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Nikola Stoyanov, Bulgarian Minister of Economy and Industry who is on a visit to our country. During the meeting, issues related to the supply of Azerbaijani gas to Bulgaria, as well as bilateral energy cooperation were discussed.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that the friendship and partnership relations with Bulgaria have deepened by energy cooperation, and due to the non-readiness of the Interconnector Greece-Bulgaria (IGB), Azerbaijan has supplied 555 million cubic meters of natural gas to this country since last year. The Minister noted that daily gas supplies to Bulgaria increased to 2.6 million cubic meters from July this year and gas exports were projected to be about 600 million cubic meters by the end of the year.
At the meeting, it was noted that the commercial launch of the Interconnector Greece-Bulgaria (IGB) is scheduled for October, and the pipeline will contribute to the energy supply of Bulgaria and South-Eastern Europe in general. During the conversation, the opportunities for additional gas supplies to Bulgaria as a part of the expansion of the Southern Gas Corridor project were also reviewed.
Bulgarian Minister of Economy and Industry Nikola Stoyanov emphasized that Azerbaijan has always been a reliable partner and expressed his country's interest in cooperation at the stage of TAP expansion.
The sides also exchanged views on Azerbaijan's plans for the production and export of electricity and hydrogen from the wind power potential of the Caspian Sea and the export opportunities of green energy to Europe, as well as cooperation opportunities in other areas in the field of energy.