Energetika naziri BMT-nin Azərbaycanda yeni rezident əlaqələndiricisi ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) ölkəmizdə yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi xanım Vladanka Andreyeva ilə görüşüb.
Nazir V.Andreyevanı BMT-nin Azərbaycan Respublikasında rezident əlaqələndirici vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Qlazqoda baş tutmuş BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 26-cı Sessiyasında Azərbaycanın yeni hədəflə çıxış edərək, istixana qazı emissiyalarının azaldılması ilə bağlı əlavə könüllü öhdəlik götürdüyü bir daha diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə bu ilin martında imzalanmış 2021-2025-ci illər üzrə “BMT və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi”nin icrasından irəli gələn məsələlərə toxunulub. Sənəd çərçivəsində enerji keçidinin vacib elementləri, o cümlədən bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, “yaşıl artım” və karbonsuzlaşdırma istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib. Dayanıqlı enerji sahəsində milli hədəflər və qlobal təşəbbüslər arasında ahəngin təmin edilməsi üçün birgə fəaliyyət mexanizmləri nəzərdən keçirilib.

Minister of Energy met with newly appointed UN Resident Coordinator in Azerbaijan
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the newly appointed UN Resident Coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreeva.
The minister congratulated Vladanka Andreeva on her appointment as UN Resident Coordinator in Azerbaijan and wished her success in her work. It was once again brought to the attention that at the 26th of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP 26) in Glasgow, Azerbaijan set a new goal and made an additional voluntary commitment to reduce greenhouse gas emissions.
The meeting touched upon the issues arising from the implementation of the Framework Document on Cooperation for Sustainable Development between the UN and the Government of the Republic of Azerbaijan for 2021-2025, signed in March this year. The document discussed essential elements of the energy transition, including renewable energy, energy efficiency, green growth and prospects for cooperation in the areas of decarbonization. Mechanisms for joint action were considered to ensure harmony between national goals and global initiatives in sustainable energy.