Energetika naziri Belçika Krallığının Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Belçika Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mişel Pitermans arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Belçika arasında müxtəlif sahələrdə mövcud əməkdaşlıq münasibətlərindən bəhs edilib. Azərbaycanın energetika sektorunda həyata keçirdiyi islahatlar, enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi, ümumilikdə enerji keçidi istiqamətində görülən işlər, hazırlanan qanunvericilik aktları, özəl investisiyaların cəlbi ilə həyata keçirilən enerji layihələri barədə məlumat verilib. Bu istiqamətdə iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının xüsusilə bərpa olunan enerji sahəsi üzrə inkişafı perspektivlərindən bəhs edilib, Belçika şirkətlərinin bərpa olunan enerji hərraclarında iştirakının əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar yarada biləcəyinə inam ifadə olunub.
Ölkəmizin müəllifi olduğu mühüm enerji layihələrinin regionun, eləcə də Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına verdiyi töhfələr, xüsusilə enerji mənbə və marşrutlarının diversifikasiyasına xidmət edən “Cənub Qaz Dəhlizi”nin qlobal enerji təhlükəsizliyi kontekstində əhəmiyyəti vurğulanıb.

Minister of Energy has received the Ambassador of the Kingdom of Belgium to Azerbaijan
A meeting was held between Minister of Energy Parviz Shahbazov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium Michel Peetermans
At the meeting, the sides discussed the existing cooperation between Azerbaijan and Belgium in various fields. Information was given on the reforms carried out in the energy sector of Azerbaijan, energy efficiency, expansion of the use of renewable energy, work done in the direction of energy transition in general, legislative acts, energy projects implemented with the attraction of private investment. In this regard, the sides discussed the prospects for the development of energy cooperation between the two countries, especially in the field of renewable energy, and expressed confidence that the participation of Belgian companies in renewable energy auctions would create additional opportunities for cooperation.
The contributions of important energy projects of our country to ensure the energy security of the region, as well as Europe, and especially, the importance of the Southern Gas Corridor, which serves to diversify energy sources and routes in the context of global energy security were emphasized.