Energetika naziri Pərviz Şahbazov Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının birinci vitse-prezidenti Yurgen Riqterinkin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Görüşdə enerji sahəsində müxtəlif istiqamətli layihələrə AYİB tərəfindən verilən dəstək yüksək qiymətləndirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov enerji sektorunda aparılan islahatlar və yeni tendensiyalara uyğun prioritetlər üzrə AYİB ilə mövcud və perspektiv əməkdaşlıqdan bəhs edib. Bildirilib ki, AYİB ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda bərpa olunan enerji üzrə hərracların keçirilməsinə, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək layihələri ölkəmizin energetika sektorunun yeni mərhələdə inkişafına töhfə verir. Bank ilə "Energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləyici haqqında” qanun layihəsinin və digər normativ-hüquqi sənədlərin hazırlanması istiqamətində sıx əməkdaşlıq edilir.
Vitse-prezident Yurgen Riqterink ölkəmizdə bərpa olunan enerji sahəsində görülən işləri və 2030-cu ilədək elektroenergetika sisteminin qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payını 30%-ə çatdırılması ilə bağlı hədəfləri təqdir edib.
Görüşdə Energetika Nazirliyi ilə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy met the delegation of the European Bank for Reconstruction and Development
The Minister of Energy Parviz Shahbazov received the delegation headed by the First Vice President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Jürgen Rigterink. At the meeting the support by the EBRD for the projects in various directions in the field of energy was highly appreciated. The Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the existing and potential cooperation with the EBRD in the priorities in compliance with the new trends and reforms implemented in the energy sector. It was noted that the projects for support to the auctions on renewable energy in Azerbaijan and to the activities of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency within the cooperation with the EBRD would contribute to the development of the energy sector in our country in a new stage. There is a close collaboration with the Bank in the development of the Draft Law on Regulator in the Fields of Energy and Utilities and other regulations.
The Vice President Jürgen Rigterink appreciated the work done in the field of renewable energy in our country and the targets of increasing the share of renewable energy sources in the capacity of the electric-power industry to 30% by 2030.
A wide exchange of opinions was made on the potential expansion of cooperation between the Ministry of Energy and European Bank for Reconstruction and Development at the meeting.