Energetika naziri Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidentini qəbul edib
Energetika Nazirliyində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Suma Çakrabartinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AYİB ilə enerji sahəsində əməkdaşlıq əlaqələri, bankın dəstəyi ilə həyata keçirilən layihələrlə bağlı müzakirələr aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov AYİB ilə uzunmüddətli və səmərəli əməkdaşlığı yüksək qiymətlədirib və bankın “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinə maliyyə dəstəyini xüsusilə qeyd edib. Nazir energetika sektorunda aparılan islahatlar, bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi, eləcə də Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstəklə bağlı AYİB ilə əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bankın prezidenti Suma Çakrabarti hazırda enerji sahəsində əməkdaşlğın fəaliyyət dairəsinin geniş olduğunu vurğulayaraq, icra prosesində olan layihələrin effektivliyinin təmin edilməsi üçün AYİB-nin dəstəyini davam etdirəcəyini bildirib.
Söhbət zamanı gələcəkdə Azərbaycanda həyata keçiriləcək bərpa olunan enerji mənbələri ilə bağlı layihələrə bankın investisiya qoymaq imkanları, bu sahədə aparıcı ölkələrlə təcrübə mübadiləsi, enerji səmərəliliyinə dair məsələlər də nəzərdən keçirilib.

The Minister of Energy has received the President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)
The Ministry of Energy hosted a meeting with the delegation led by Suma Chakrabarti, the President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
Energy cooperation, projects implemented with the support of EBRD were the major topics discussed with the EBRD President.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov highly praised the long-term and fruitful cooperation with the EBRD and particularly underlined the Bank’s financial support to the Southern Gas Corridor project. He further stressed the importance of cooperation with the EBRD in the direction of energy sector reforms and development of renewable energy sector, as well as the Bank’s support for the operation of the Energy Regulatory Agency.
Suma Chakrabarti, the President of the Bank stressed the broad scope of cooperation in the field of energy, and that EBRD would continue its support in effective implementation of the ongoing projects.
It was also in the center of attention to examine opportunities for EBRD to invest in renewable energy sources to be implemented in Azerbaijan in the future, organize exchange of experience with countries maintaining leading position in this field and review issues associated with energy efficiency.