Energetika naziri Pərviz Şahbazov Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri, səfir Peter Mixalkonu qəbul edib.
Nazir səfiri yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib, fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində mövcud olan uzunmüddətli səmərəli və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən bəhs edərək, bu istiqamətdə əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin icrası, Azərbaycan qazının Avropa bazarına daxil olması istiqamətində xüsusi əhəmiyyətindən bəhs edilib, gələcəkdə qaz təchizatının coğrafiyasının genişləndirilməsi üçün Avropa İttifaqı ilə birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bununla yanaşı Avropa İttifaqı “Şərq Tərəfdaşlığı” proqramı çərçivəsində enerji əməkdaşlığının prioritetləri,  enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerji sahələrinin inkişafı və qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy received new head of EU delegation to Azerbaijan
Energy Minister Parviz Shahbazov received the newly appointed head of the EU Delegation to Azerbaijan, Ambassador Peter Michalko.
The minister congratulated the ambassador on his new appointment and wished him success in his diplomatic mission. Speaking about the long-term fruitful and strategic partnership between Azerbaijan and the European Union in the energy sector, the Minister expressed confidence that relations in this direction will continue to develop.
The sides discussed the implementation of the Southern Gas Corridor project, the special importance of Azerbaijani gas for entering the European market and the possibility of further cooperation with the European Union to expand the geography of gas supplies.
They also exchanged views on the priorities of energy cooperation, energy efficiency, the development of renewable energy sources, and several other issues of mutual interest within the European Union's Eastern Partnership program.