Energetika Nazirliyində ATƏT PA yanında İtaliya nümayəndə heyətinin sədri, İtaliya Deputatlar Palatasında Xarici Əlaqələr Komissiyasının sədr müavini Paolo Qrimoldininin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov iki ölkə arasında çoxşaxəli əməkdaşlıq əlaqələrində enerji sektorunda əməkdaşlığın mühüm rolunu qeyd edib. Bildirilib ki, indiyə kimi Azərbaycan neftinin əsas alıcılarından biri olan İtaliyaya Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə həm də qaz ixrac ediləcək. TAP layihəsinin icra vəziyyətinin qənaətbəxş səviyyədə olduğu və bu kəmərin reallaşmasında İtaliya hökumətinin mövqeyi yüksək qiymətləndirilib. Nazir deyib ki, TAP kəməri ilə İtaliyaya təkcə yeni mənbədən qaz daxil olmayacaq, həm də təbii qazın istehlakçılar üçün münasib qiyməti formalaşacaq, dekarbonizasiya hədəfinə töhfə veriləcək.
Paolo Qrimoldini TAP kəmərini hər iki ölkənin maraqlarına cavab verən layihə kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, TAP təkcə iqtisadi deyil, həm də siyasi əalqələrin inkişafını təmin edəcəkdir. “İtaliya Azərbaycanda enerji və texnologiya sahələrinə investisiya yatırmaqda, bu istiqamətlərdə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlıdır”, deyə ATƏT PA yanında İtaliya nümayəndə heyətinin sədri əlavə edib.
Söhbət zamanı İtaliya şirkətlərinin digər sahələrdə də fəaliyyətinə toxunulub, Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi parılıb.

The Minister of Energy met with the Chairperson of the Italian delegation to the OSCE PA
A meeting with the Chairperson of the Italian delegation to the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA), Deputy Chairman of the Foreign Affairs Committee at the Chamber of Deputies of the Italian Parliament Paolo Grimoldi was held at the Ministry of Energy.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov underlined the important role of energy cooperation within multilateral cooperation between the two countries. As reported, Italy has been one of the key buyers of Azerbaijani oil so far, and now Azerbaijani gas will be exported to this country via the Southern Gas Corridor. He hailed the level of implementation of the TAP project and highly appreciated the position of the Italian government in this regard. The Minister emphasized that the TAP project will not only serve as the new source of gas for Italy, but it will also help to shape affordable price formation for consumers of the natural gas and contribute to the de-carbonization targets.
Paolo Grimoldi appraised the TAP pipeline as a project that meets the interests of both countries. According to him, TAP will facilitate for development of not only the economic ties but also political relations. The Chairperson of the Italian Delegation of OSCE PA further added that "Italy is interested in investing in the fields such as energy and technology in Azerbaijan and further developing the cooperation in these areas."
The involvement of Italian companies in other sectors was also in spotlight, and the parties continued exchange of their views on cooperation within the Intergovernmental Commission.