Energetika naziri Almatıda Azərbaycanın türk dövlətlərinin enerji vasitəsilə inteqrasiyasına töhfələrindən danışıb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) enerji nazirlərinin ikinci iclasında iştirak edib.
Nazir çıxışında TDT-ni müasir geosiyasi və enerji təhlükəsizliyi reallıqlarında strateji əhəmiyyəti artan effektiv əməkdaşlıq platforması kimi qiymətləndirib. Türk dövlətləri liderlərinin son dövrlərdə intensivləşən qarşılıqlı səfərlərinin, ölkələrimiz arasında münasibətlərin dərinləşməsini, müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlməsini təmin edən qərarlarının türk birliyinin möhkəmləndirilməsinə xidmət etdiyini qeyd edib. Xüsusən də, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin strateji təşəbbüsləri və Vətən müharibəsindəki qələbəmizin uzun illərdən sonra türk dünyasının Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə coğrafi birliyi üçün imkan yaratdığı vurğulanıb.
Hazırda TDT üzvləri ilə ticarət dövriyyəmizin 4,6 milyard dolları ötdüyü, bu ölkələrin iqtisadiyyatımıza 13,8 milyard dollar, Azərbaycanın isə üzv dövlətlərə 21,3 milyard dollar investisiya qoyduğu bildirilib.
TDT enerji nazirlərinin ilk görüşündən ötən dövr ərzində Türkiyə ilə Şuşa Bəyannaməsinin imzalanması, Türkmənistanla təbii qaz mübadiləsinə başlanması, “Dostluq” yatağı üzrə işbirliyi, Özbəkistanla 30 istiqaməti əhatə edən Yol Xəritəsinin imzalanması, Qazaxıstanla enerji tərəfdaşlığının genişləndirilməsi planları ilə Azərbaycanın türk dövlətləri arasında enerji əməkdaşlığına töhfə verdiyi qeyd edilib. Elektrik enerjisinin Türkiyə üzərindən Zəngəzur dəhlizi və Macarıstanın da qoşulacağı Qara dəniz sualtı elektrik xətti ilə nəqlinin isə türk dövlətlərinin enerji birliyini, həmçinin Avropa ilə inteqrasiyasını təmin edəcəyi bildirilib. Bu xüsusda, BTC və Cənub Qaz Dəhlizinin perspektivləri diqqətə çatdırılıb. “TANAP və TAP-ın şaxələndirilmiş və dayanıqlı enerji təchizatındakı rolu Aİ-nin Azərbaycanla strateji enerji tərəfdaşlığının yenilənməsini və 2027-ci ilədək Avropaya ixracın 20 milyard kubmetrə çatdırılmasını zəruri etdi. Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi təkcə Azərbaycan və Türkiyənin geniş coğrafiyada enerji təhlükəsizliyinin təminatındakı mövqelərini möhkəmləndirmir, qardaş ölkələrin də yeni bazarlara çıxışına imkanlar yaradır.”
Bildirilib ki, ötən ildən indiyə kimi TANAP və TAP ilə Türkiyə 9,6 milyard kubmetr, Avropa isə 16 milyard kubmetrdən çox təbii qazla təchiz edilib. Həmçinin Qarabağ bölgəsinin “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsində türk dövlətlərinin iştirakının, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində aktiv əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycanın türk dövlətləri ilə enerjidəki bu yeni addımları və müasir enerji kursu “Türk dünyası baxışı - 2040” sənədində enerji ilə bağlı hədəflərin gerçəkləşməsinə töhfə olacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv, Türkmənistan və Macarıstan isə müşahidəçi dövlətlərdir.

Minister of Energy spoke in Almaty about Azerbaijan's contribution to the energy integration of the Turkic states
Energy Minister Parviz Shahbazov attended the second meeting of Energy Ministers of the Organization of Turkic States (OTS) held in Almaty, Kazakhstan.
In his speech, the Minister assessed OTS as an effective cooperation platform with increasing strategic importance in modern geopolitical and energy security realities. He noted that the recent intensifying mutual visits of the leaders of the Turkic States, the decisions of the two countries that ensure the deepening of relations and Alliance, serve to strengthen the Turkish unity. In particular, the strategic initiatives of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and our victory in the Patriotic War created opportunities for the geographical unity of the Turkic world through the Zangazur corridor after many years.
It was noted that the trade turnover of our country with OTS members exceeded 4.6 billion USD. The investments of these countries in our economy amounted to 13.8 billion USD, while Azerbaijan's investments in member states - 21.3 billion USD.
It was noted that since the first Meeting of the Energy Ministers of OTS, Azerbaijan contributed to energy cooperation between the Turkic States through the signing of the Shusha declaration with Türkiye, the start of natural gas exchange with Turkmenistan, cooperation on the Dostlug field, the signing of a road map covering 30 directions with Uzbekistan, plans to expand energy partnership with Kazakhstan. It was noted that the transportation of electricity through Türkiye via the Zangazur corridor and the Black Sea submarine power line, which Hungary will also connect, will ensure the energy community of the Turkic States, as well as integration with Europe. In particular, the prospects of the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline and the Southern Gas Corridor were brought to attention. "The role of TANAP and TAP in the diversified and sustainable energy supply made it necessary to renew the EU's strategic energy partnership with Azerbaijan and reaching exports to Europe to 20 bcm by 2027. The expansion of the Southern Gas Corridor will not only strengthen the positions of Azerbaijan and Türkiye in ensuring energy security in a wide geographic area, but will also allow the fraternal countries to enter new markets.”
It was noted that since last year, Türkiye and TANAP and TAP have been supplied with 9.6 bcm of natural gas, and Europe-more than 16 bcm. The importance of the participation of Turkic states in the transformation of the Karabakh region into the green energy zone, active cooperation in the fields of renewable energy and energy efficiency was also emphasized. It was noted that these new steps of Azerbaijan in energy with the Turkic States and the modern energy course will contribute to the realization of energy - related goals in the document “Turkish World Vision-2040”.
It should be noted that Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Türkiye are founding member states of the Organization of Turkic States, and Turkmenistan and Hungary are observer members.