Energetika naziri Almaniyaya səfər edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniyanın federal xarici işlər naziri Annalena Berbok və Almaniyanın iqtisadiyyat və iqlim naziri, vitse-kansler Robert Habekin dəvəti ilə Almaniyaya səfər edib.
Nazir 28-29 mart tarixlərində Berlində təşkil olunacaq "9-cu Berlin Enerji Keçidi Dialoqu" adlı beynəlxalq konfransda iştirak edəcək.
Müxtəlif ölkələrdən nazirlərin, beynəlxalq təşkilat və maliyyə institutlarından yüksək səviyyəli nümayəndələrin qatılacağı tədbirdə energetika nazirinin çıxışı və ikitərəfli görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Minister of Energy has visited Germany
Energy Minister Parviz Shahbazov has visited Germany at the invitation of German Federal Minister for Foreign Affairs Annalena Baerbok and Federal Minister for Economic Affairs and Climate Action Robert Habeck.
The Minister will take part at the international conference untitled 9th Berlin Energy Transition Dialogue to be held on 28-29 March in Berlin.
The speech by the Minister of Energy and bilateral meetings are planned to be held at the meeting, in which ministers from different countries, high-level representatives from international organizations and financial institutions will attend.