Energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycana yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ralf Horlemannı qəbul edib. Görüşdə iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının yeni istiqamətlər üzrə inkişafı perspektivlərindən bəhs edilib.
Nazir səfiri yeni təyinatı münasibətilə təbrik edərək, Azərbaycan və Almaniya arasında münasibətlərin daha da inkişafı istiqamətində fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında imzalanmış enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətinə toxunulub, bu sənədin Almaniya şirkətlərinin Azərbaycanın enerji sektoruna, xüsusilə “yaşıl enerji” sahəsinə yönəlməsi üçün bir mesaj olduğu vurğulanıb. Azərbaycanın bərpa olunan enerji layihələri barədə məlumat verilib. Alman şirkətlərinin ölkəmizə missiyasının təşkil olunması təklif edilib və şirkətlər bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçiriləcək layihələrdə iştiraka dəvət olunub.
Söhbət zamanı ikitərəfli əməkdaşlığa dair qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy meets with German Ambassador to Azerbaijan
The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Ralf Horlemann. The development opportunities of energy cooperation between the two countries in new directions were discussed at the meeting.
Congratulating the ambassador on his new appointment, the Minister wished success in his activities in the direction of further development of relations between Azerbaijan and Germany.
During the meeting, the importance of the Memorandum of Understanding on strategic partnership in the energy sector signed between Azerbaijan and the European Union was touched upon, and it was emphasized that this document is a message for German companies to focus on the energy sector of Azerbaijan, especially in the field of green energy. Information was provided on renewable energy projects of Azerbaijan. It was proposed to organize German Missions to our country and companies were invited to participate in projects to be implemented in the field of renewable energy.
During the conversation, the sides exchanged views on other issues of mutual interest on bilateral cooperation.