Energetika naziri Almaniyanın 20-dən çox şirkəti ilə enerji tərəfdaşlığını müzakirə edib
“Berlin Enerji Keçidi Dialoqu” konfransı çərçivəsində Almaniyanın 20-dən çox enerji şirkəti və biznes dairələrinin iştirakı ilə “Azərbaycan neft-qaz hüdudlarından kənar: gələcək enerji tərəfdaşlığı üçün perspektivlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Almaniyanın Külək Enerjisi Assosiasiyası, Şərqi Biznes Assosiasiyası, İqtisadi İnkişaf və Xarici Ticarət üzrə Federal Assosiasiya, “Siemens Energy, “Uniper”, “Notus Energy”, Enerji Agentliyi-DENA, Almaniya-Azərbaycan Ticarət Palatası, “EDEG ED-Energy”, “DEIG Energietechnik,” “ALPHA GmbH”, “Windcomp GmbH”, “SAP SE ” və digər biznes dairələrinin təmsil olunduğu dəyirmi masada Azərbaycanın enerji tədarükü mənbələrini şaxələndirən siyasəti və enerji keçidi planları çərçivəsində yeni əməkdaşlıq təklifləri müzakirə olunub.
Bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Almaniyaya səfəri və aparıcı şirkətlərlə keçirilmiş görüşün enerji də daxil bir çox sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına yeni impuls verdiyi qeyd edilib. Görüşdə Azərbaycanın ənənəvi enerji mənbələrinin, xüsusilə təbii qazının tərəfdaş ölkələrin təhlükəsiz enerji təminatındakı strateji rolundan, Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi nəticəsində Azərbaycanın qaz təchizatı coğrafiyasının daha da şaxələnəcəyindən bəhs edilib.
Hazırda 200 QVt-a yaxın bərpa olunan enerji potensialı əsasında “yaşıl enerji”nin istehsalı və ixracı ilə bağlı beynəlxalq enerji şirkətləri ilə həyata keçirilən layihələr, xalis sıfır emissiyaya malik “yaşıl enerji” zonası konsepsiyasında qurulan Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda, həmçinin “yaşıl enerji” mərkəzinə çevrilməsi planlaşdırılan Naxçıvanda əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb. “Masdar”, “ACWA Power” və bp ilə 710 MVt gücündə bərpa olunan enerji layihələrinin icra olunması, “ACWA Power”, “Masdar” və “Fortescue” şirkətləri ilə bərpa olunan enerji və “yaşıl hidrogen”lə bağlı 25 QVt-a yaxın istehsal gücləri ilə bağlı əməkdaşlıq sənədlərinin imzalanması Azərbaycanda bu sahənin investorlar üçün cəlbediciliyinin göstəriciləri kimi qeyd edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, dünyanın ikinci ən böyük külək enerjisi potensialına malik Xəzər dənizindən “yaşıl enerji”nin Azərbaycandan başlayan, Gürcüstan və Qara dənizdən keçərək Rumıniya və Macarıstana ötürülməsini əhatə edən və geniş əməkdaşlıq tələb olunan layihə icra edilir: “Bu, yeni bir enerji resursunun təchizatı və marşrutunun layihəsi Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənir. İlkin mərhələdə 4 QVt-lıq enerjinin ötürülməsi nəzərdə tutulur ki, bununla da Azərbaycan Avropa üçün “yaşıl enerji”nin mühüm təchizatçısına çevriləcək. Bütün bunlar, həmçinin “yaşıl enerji” ilə bağlı Azərbaycanın potensial və planları Almaniyadan olan şirkətlərlə tərəfdaşlıq üçün də imkanlardır.”
Dəyirmi masada enerji şirkətlərinin Azərbaycanda istehsal olunan elektrik enerjisinin ötürülməsi, bərpa olunan enerji və “yaşıl hidrogen”, günəş panellərinin istehsalı, dekarbonizasiya üzrə əməkdaşlığa maraqları ifadə edilib. Görüşdə şirkətləri maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirilib, əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister has discussed energy partnership with more than 20 German companies
Within the Berlin Energy Transition Dialogue conference, a roundtable under the topic of Azerbaijan – oil, gas and beyond: Perspectives for a future energy partnership was held with the participation of more than 20 German energy companies and business circles. At the roundtable, in which the German Wind Energy Association, Eastern Business Association, Federal Association for Economic Development and Foreign Trade, Siemens Energy, Uniper, Notus Energy, Energy Agency-DENA, Germany-Azerbaijan Chamber of Commerce, EDEG ED-Energy, DEIG Energietechnik, ALPHA GmbH, Windcomp GmbH, SAP SE and other business circles attended, new cooperation opportunities were discussed within the Azerbaijan's policy of diversifying energy supply sources and energy transition plans.
It was noted that the recent visit of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to Germany and the meeting with leading companies gave a new impetus to the development of cooperation in many areas, including energy. At the meeting, the sides talked about the strategic role of Azerbaijan's traditional energy sources, especially natural gas, in the safe energy supply of partner countries, and the further diversification of Azerbaijan's gas supply geography as a result of the expansion of the Southern Gas Corridor.
The projects currently being implemented with international energy companies on the production and export of green energy based on the renewable energy potential of about 200 GW, cooperation opportunities in Karabakh and East Zangezur, established in the concept of the green energy zone with net zero emissions, as well as cooperation opportunities in Nakhchivan, which is planned to become a green energy center, were brought to the attention. The implementation of 710 MW renewable energy projects with Masdar, ACWA Power and bp, the signing of cooperation documents with ACWA Power, Masdar and Fortescue on renewable energy and green hydrogen production capacities of about 25 GW were noted as indicators of the attractiveness of this area for investors in Azerbaijan.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that the project, which covers the transfer of green energy from the Caspian Sea, which has the world's second largest wind power potential, to Romania and Hungary through Georgia and the Black Sea, is being implemented and requires extensive cooperation: “This project of the supply and route of a new energy resource is supported by the European Union. At the initial stage, it is planned to transfer 4 GW of energy, thereby Azerbaijan will become an important supplier of green energy for Europe. All these, as well as the potential and plans of Azerbaijan in connection with green energy, are opportunities for partnership with companies from Germany.”
At the roundtable, the interests of energy companies in cooperation on the transmission of electricity produced in Azerbaijan, renewable energy and green hydrogen, the production of solar panels, decarbonization were expressed. At the meeting, issues of interest to companies were clarified and views on the prospects for cooperation were exchanged.