Almaniyada “Berlin Enerji Keçidi Dialoqu” konfransı çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib.
Almaniyanın İqtisadi Məsələlər və İqlim Fəaliyyəti üzrə Federal Nazirliyinin dövlət katibi Anja Hajduk ilə görüşdə enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı reallıqların Cənub Qaz Dəhlizinin ötürücülük gücünün artırılmasını aktuallaşdırdığı, Avropa İttifaqı ilə yenilənmiş strateji enerji tərəfdaşlığı çərçivəsində layihənin inkişafının dəstəkləndiyi qeyd edilib. 2027-ci ilədək dəhlizin genişləndirilməsi ilə əlaqədar proseslərin sürətləndirilməsinin və maraqlı tərəflərin səylərinin gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Azərbaycanın xarici investorlar ilə 2030-cu ilədək reallaşdıracağı “yaşıl enerji” layihələri və Xəzər dənizinin  külək enerjisinin Avropaya ötürülməsi üçün Azərbaycan, Gürcüstan, Rumınıya və Macarıstanla birgə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
İsrailin Energetika Nazirliyinin baş direktoru Yaakov Blitshtein ilə görüşdə isə hər iki ölkənin təbii qaz və “yaşıl enerji”nin istehsalı və Avropaya ixracı ilə bağlı inkişaf planlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb. İsrailin neft idxalında əhəmiyyətli mövqeyə malik ölkəmizlə enerji əməkdaşlığının inkişafı üçün prioritet istiqamətlərdən bəhs edilib. İsrailin  ekoloji təmiz enerji texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış şirkətləri Azərbaycanla əməkdaşlığa dəvət edilib.
Tədbir çərçivəsində energetika nazirinin Moldovanın energetika nazirinin müavini Karolina Novak ilə də görüşü olub. Söhbət zamanı iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının perspektivləri, Aİ ilə enerji dialoqu məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
“Uniper” şirkətinin vitse-prezidenti Michael Hilmer ilə görüşdə isə qaz təchizatı, enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Şirkətlə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən məmnunluq ifadə olunub. 2045-ci ilə qədər Azərbaycan qazının əsas alıcılarından biri olan “Uniper” şirkətinin Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi və bu marşrutla qaz tədarükünün artırılmasında, həmçinin yaşıl enerji və yaşıl hidrogen üzrə əməkdaşlıqda maraqlı olduğu qeyd edilib.
Nazir Pərviz Şahbazov, həmçinin “Siemens Energy” şirkətinin baş vitse-prezidenti Ariel Porat ilə də görüşüb. Yaşma ərazisində tikintisi nəzərdə tutulan qoyuluş gücü 500 MVt olan qaz-turbin elektrik stansiyası layihəsi və Azərbaycanda istehsal olunan yaşıl elektrik enerjisinin Avropa istiqamətində ötürülməsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

Minister of Energy held a number of bilateral meetings in Germany
Minister of Energy Parviz Shahbazov held a number of bilateral meetings in Germany during the Berlin Energy Transition Dialogue Conference.
At the meeting with State Secretary of the Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action of Germany Anja Hajduk, it was noted that the realities related to energy security necessitate the increase in the transmission capacity of the Southern Gas Corridor, and the development of the project is supported within the renewed strategic energy partnership with the European Union. The importance of accelerating the processes related to the expansion of the Corridor by 2027 and strengthening the efforts of stakeholders was emphasized. Azerbaijan's green energy projects to be implemented with foreign investors until 2030 and joint cooperation with Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary to transfer wind energy from the Caspian Sea to Europe were considered.
At the meeting with the Director General of the Israeli Ministry of Energy Jacob Blitshtein, the sides exchanged views on the development plans of both countries for the production and export of natural gas and green energy to Europe. Priorities for the development of energy cooperation with our country, which has an important position in Israeli oil imports, were discussed. Israeli companies specializing in environmentally friendly energy technologies have been invited to cooperate with Azerbaijan.
Within the event, the Minister of Energy also met with Deputy Minister of Energy of Moldova Carolina Novac. During the conversation, the sides exchanged views on the prospects for energy cooperation between the two countries and the energy dialogue with the EU.
At the meeting with Vice President of Uniper Michael Hilmer, cooperation in gas supply, energy efficiency, and renewable energy was discussed. Satisfaction was expressed with the existing cooperation relations with the company. It was noted that Uniper, one of the main buyers of Azerbaijani gas until 2045, is interested in expanding the Southern Gas Corridor and increasing gas supplies through this route, as well as in cooperation on green energy and green hydrogen.
Minister Parviz Shahbazov also met with Ariel Porat, Senior Vice President of Siemens Energy. Gas-turbine power plant project with an investment capacity of 500 MW to be built in Yashma and cooperation opportunities in the transmission of green electricity produced in Azerbaijan to Europe were discussed.