Energetika naziri AİB-in ölkə üzrə direktorunu qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Asiya İnkişaf Bankının (AİB) ölkə üzrə direktoru Kendis Makdeyqanı qəbul edib.
Energetika sektorunda aparılan islahatlar, o cümlədən bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən danışan energetika naziri bu prosesdə beynəlxalq maliyyə qurumları, o cümlədən AİB-in dəstəyinin vacibliyini qeyd edib. Bildirilib ki, təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi prioritetləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış müvafiq sərəncamla 2030-cu ilədək sosial-iqtisadi inkişafa dair müəyyən edilmiş milli prioritetlər sırasına daxil edilib. “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunun qüvvəyə mindiyi vurğulanıb. AİB ilə uzunmüddətli və səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisi istehsalının təşviq edilməsi üçün dəstək mexanizmlərini müəyyən edən və bu sahədə yaranan münasibətləri tənzimləyən qanunun imzalanmasından sonrakı inkişaf mərhələsində də görüləcək işlərə töhfə verəcəyinə inam ifadə olunub.
Kendis Makdeyqan isə öz növbəsində AİB-in Azərbaycanda enerji sektorunda, o cümlədən “yaşıl enerji” sahəsində, xüsusi ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın inkişafına dəstəyin davam etdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. Hazırda icra edilən “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair biliklərin mübadiləsi və texniki yardım dəstəyi” adlı pilot layihə üzrə görülən işlər uğurlu əməkdaşlıq nümunəsi kimi qiymətləndirilib.

Minister of Energy receives the ADB Country Director
The Minister of Energy Parviz Shahbazov received the country's director of the Asian Development Bank (ADB) Candice McDeigan.
Speaking about the reforms carried out in the energy sector, as well as the projects implemented to expand the use of renewable energy sources, the Minister of Energy underlined the importance of international financial institutions, including ADB's support in this process. It was noted that the priorities of clean environment and “Green Growth” country were included among the national priorities for socio-economic development until 2030 by the relevant decree signed by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. It was underlined that the Law of the Republic of Azerbaijan "On the use of renewable energy sources in the production of electricity" came into force. They expressed confidence that long-term and fruitful cooperation with ADB will contribute to the work to be done at the stage of development after the signing of the law establishing support mechanisms for promoting the production of electricity from renewable energy sources and regulating relations in this area.
In turn, Candice McDeigan noted that ADB is interested in continuing to support the development of cooperation in the energy sector in Azerbaijan, including in the field of “green energy”, as well as in expanding the use of renewable energy especially in the liberated areas. The work carried out on the pilot project “Exchange of knowledge and technical assistance on the development of floating solar panels system”, which is currently being implemented, was considered as an example of successful cooperation.