Energetika naziri ABŞ Dövlət katibinin nümayəndəsi ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 9-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 1-ci iclasında iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan ABŞ Dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə müavininin müşaviri xanım Laura Loxmanı qəbul edib.
Nazir Məşvərət Şurasının toplantısında iştiraka görə təşəkkür edib və Məşvərət Şurasının Cənub Qaz Dəhlizi üzrə uğurlu təcrübəsinin bu ildən yaşıl enerji sahəsində tətbiqindən bəhs edib. Energetika naziri hazırda Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə tədarükün artırılması ilə yanaşı yaşıl enerjinin Azərbaycandan Avropaya təchizatı ilə bağlı proseslərin gedişatı barədə məlumat verib. Dəhlizin 2027-ci ilə qədər genişləndirilməsi üçün zəruri proseslərin sürətləndirilməsinin və birgə əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub. Həmçinin Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində əməkdaşlıq edildiyi, Xəzərin bərpa olunan enerji resurslarının elektrik enerjisi və yaşıl hidrogen şəklində Avropaya nəqlinin nəzərdən keçirildiyi bildirilib.
Xanım Laura Loxman isə Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə olduğunu və yaşıl enerji ilə bu töhfələrin davam etdirilməsini yüksək qiymətləndirib.
Söhbət zamanı ABŞ-la Azərbaycan arasında enerji sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığa və qlobal enerji gündəliyində olan məsələlərə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov received Deputy Assistant Secretary for Energy Diplomacy Laura Lochman, who is on a visit to our country to attend the 9th Ministerial Meeting within the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 1st Ministerial Meeting within the Green Energy Advisory Council.
The Minister thanked for the participation in the meeting of the Advisory Council and spoke about the application of the Advisory Council's successful experience on the Southern Gas Corridor in the field of green energy this year. At present, the Minister of Energy informed about the process of increasing supplies through the Southern Gas Corridor, as well as the supply of green energy from Azerbaijan to Europe. The importance of accelerating the processes necessary to expand the corridor until 2027 and joint cooperation was noted. It was also noted that cooperation between Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary in the field of development and transmission of green energy, and the transportation of renewable energy resources of the Caspian Sea to Europe in the form of electricity and green hydrogen is being considered.
Mrs. Laura Lochman praised Azerbaijan as a country that plays an important role in Europe's energy security through the Southern Gas Corridor and the continuation of these contributions through green energy.
During the conversation, the sides exchanged views on bilateral cooperation between the United States and Azerbaijan in the field of energy and issues on the global energy agenda.