Energetika naziri Pərviz Şahbazov Vaşinqtonda Xəzər Siyasət Mərkəzinin təşkilatçılığı və ABŞ-ın yüksək səviyyəli hökumət nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən “Əsrin müqaviləsi: 25 illik uğurlu fəaliyyət” adlı tədbirdə çıxış edib.
Nazir çox mürəkkəb bir dövrdə ümummilli lider Heydər Əliyevin qətiyyəti sayəsində imzalanmış “Əsrin müqaviləsi”nin ölkəmizi transmilli enerji və kommunikasiya layihələrinin müəllifinə, qlobal enerji təhlükəsizliyinin təminatında etibarlı tərəfdaşa çevirən, Xəzər dənizində beynəlxalq əməkdaşlığı və uzunmüddətli inkişafı təmin edən geosiyasi və geoiqtisadi əhəmiyyətindən bəhs edib. Ölkənin neft sektoruna yeni texnologiyaların, 100 milyard ABŞ dollarından çox sərmayənin cəlbi, yeni neft-qaz layihələrinin işlənilməsi, 146 milyard ABŞ dollarından çox gəlir əldə edilməsi və neft gəlirlərinin sosial məsələlərə, xalqın rifahına, insan kapitalının və iqtisadiyyatın inkişafına yönəldilməsi 25 ilin nailiyyətləri kimi qeyd edilib. Bildirilib ki, indiyə kimi 496 milyon ton neft və 163 milyard kubmetr qazın hasil olunduğu Azəri-Çıraq-Günəşli yataqları üzrə bu müqavilənin töhfələri bir əsrlə məhdudlaşmır. Müddətinin daha 30 il uzadılması ilə “iki əsrin müqaviləsi” statusunu qazanan bu tarixi razılaşma gələcəkdə də Azərbaycanın inkişafında, beynəlxalq tərədaşlarla münasibətlərin möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynayacaq.
Nazir Pərviz Şahbazov deyib: ““Əsrin müqaviləsi”nin bu ardıcıl nəticələri Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə doğru addımlarını möhkəmləndirir. Eyni zamanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırda həyata keçirilən çoxşaxəli dərin islahatlar kursu ölkənin gələcəkdə də hərtərəfli və davamlı inkişafına güclü dəstəyi təmin edir.”
Energetika naziri Azərbaycanın enerji siyasəti kursunun həyata keçirilməsində xarici enerji şirkətləri ilə tərəfdaşlıq münasibətlərini və ABŞ-ın davamlı dəstəyini yüksək qiymətləndirib. ABŞ ilə münasibətlərdə enerji sektorunun həmişə strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayan nazir bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar Azərbaycanın enerji ilə bağlı bütün təşəbbüslərində qətiyyətli tərəfdaşı olub: “Qlobal enerji təhlükəsizlik layihəsi “Cənub Qaz Dəhlizi”nin reallaşmasında da ABŞ-ın güclü siyasi dəstəyi mühüm rol oynayıb. Cənub Qaz Dəhlizi Prezident Donald Trampın da ifadə etdiyi kimi enerji sahəsində əməkdaşlığımızın zirvəsidir. Gələn il “Cənub Qaz Dəhlizi”nin tam işə düşməsi ilə birgə əməkdaşlığımızın daha bir uğuruna nail olacağıq”, deyə nazir əlavə edib.
Qeyd edək ki, tədbirdə ABŞ Dövlət Katibinin Enerji Ehtiyatları üzrə köməkçisi Frensis Fannon, ABŞ Enerji Katibinin muavini Mark Menezes, digər Xəzər regionu ölkələrinin dövlət rəsmiləri və enerji şirkətlərinin nümayəndələri iştirak edib.

The Minister of Energy spoke about Azerbaijan's 25-year achievements in the United States
The Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov made a speech at the “Contract of the Century: Building on 25 Years of Success” forum, organized by the Caspian Policy Centre in Washington and with the participation of senior US government officials.
The Minister spoke about the geopolitical and geoeconomic significance of the “Contract of the Century”, signed in a very difficult period thanks to the determination of the national leader Heydar Aliyev, turning our country into the author of transnational energy and communication projects, a reliable partner in ensuring global energy security, ensuring international cooperation and long-term development in The Caspian Sea. As achievements over 25 years, it was noted the attraction of new technologies in the country's oil sector, more than $ 100 billion of investments, the development of new oil and gas projects, the generation of revenues of more than $ 146 billion and the direction of oil revenues on social issues, the welfare of the people, the development of human capital and the economy. It was noted that the contributions of the contract on the Azeri-Chirag-Guneshli fields, which have already produced 496 million tons of oil and 163 billion cubic meters of gas, are not limited for a century. This historic treaty, which has gained the status of a "two-century treaty" with a further extension of 30 years, will continue to play an important role in the development of Azerbaijan and in the strengthening of its relations with international partners in the future.
“These consistent results of the“ Contract of the Century ”strengthen Azerbaijan’s steps towards the Sustainable Development Goals (SDGs),” said Minister Parviz Shahbazov. At the same time, a deep reform course led by President Ilham Aliyev provides strong support for the country's comprehensive and sustainable development in the future.”
The Minister of Energy highly appreciated the partnership with the foreign energy companies and the continued support of the United States in the implementation of Azerbaijan's energy policy course. Highlightng that the energy sector has always been of strategic importance in relations with the USA, the Minister said that the United States has been a strong partner in all of Azerbaijan's energy initiatives: "The US strong political support also played an important role in the implementation of the “Southern Gas Corridor” global energy security project. The Southern Gas Corridor, as stated by US President Donald Trump, is the pinnacle of our energy cooperation. The following year, with the full commissioning of the “Southern Gas Corridor”, we will achieve the next success of our cooperation,” the Minister added
It should be noted that Assistant Secretary of State for Energy Resources (ENR) Francis Fannon, U.S. Under Secretary of Energy Mark Menezes, other high-ranking officials of the countries of the Caspian region and energy companies took part at the event.