18-19 oktyabr tarixlərində Çin Xalq Respublikasının Çindao şəhərində hibrid formatda 2-ci “Kəmər və Yol Energetika Nazirləri Konfransı” keçirilib. Müxtəlif ölkələrin yüksək vəzifəli şəxslərinin iştirak etdiyi tədbirin açılış mərasimində energetika naziri Pərviz Şahbazov onlayn formatda çıxış edib.
Nazir Qədim İpək Yolu üzərində yerləşən Azərbaycanın Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat və Trans-Xəzər tranzit dəhlizləri vasitəsilə Çin ilə Avropa arasında “mühüm körpü” rolunu oynadığını qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu yeni Zəngəzur dəhlizi perspektivdə “Kəmər və Yol” layihəsinin strateji əhəmiyyətini daha da artıracaqdır. Nazir qlobal əhəmiyyətli enerji xətləri, şaxələndirilmiş enerji resursları və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatındakı rolu və əlverişli investisiya imkanları ilə Azərbaycanın bu dəhlizdə enerji əməkdaşlığının inkişafında vacib tərəfdaş olduğunu bildirib. “Hazırda iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı çağırışlar enerji sektorunu kəskin dəyişikliklərlə üz-üzə qoyub və bu prosesdə çoxtərəfli əməkdaşlıq heç vaxt olmadığı qədər həlledici rol oynayır. Qlobal enerji istehlakının strukturundakı təsirli mövqeyi, dünyada bərpa olunan enerji üzrə ən böyük qoyuluş gücünə malik ölkələrdən biri olması və 2060-cı ilə qədər sıfır karbon emissiyası ilə bağlı hədəfi Çinin təşəbbüsü ilə “Kəmər və Yol”un “yaşıl enerji” üzrə də effektli əməkdaşlıq platformasına çevrilməsinə təminat yaradır” - deyə nazir qeyd edib.
Nazir, həmçinin bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı, enerji səmərəliliyi sahəsində ölkəmizdə aparılan islahatlar, həyata keçiriləcək layihələr, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ”yaşıl enerji zonası”nın yaradılması istiqamətində görülən tədbirlərdən bəhs edib. Bərpa olunan enerji layihələri üzrə keçiriləcək hərracların, eləcə də Xəzər dənizinin Azərbaycan sektoru üzrə 157 QVt həcmində külək enerjisi potensialının investorlar, o cümlədən Çin ilə dayanıqlı enerji əməkdaşlığı üçün yeni imkanlar yaradacağını qeyd edib.
Energetika Nazirlərinin 2-ci Konfransında yaşıl enerji sənaye zəncirinin qurulması, yaşıl enerjiyə keçid sahəsində ölkələr arasında əlaqələndirmənin artırılması, bu istiqamətdə inkişaf proqramlarının işlənməsi, karbon neytrallığı, yaşıl enerji sərmayələri üçün bazar mühitinin yaradılması, enerji keçidinin sürətləndirilməsi, yeni texnologiya və innovasiyaların tətbiqi mövzularında müzakirələr aparılıb.

Minister of Energy delivered a speech at the Second Belt and Road Energy Ministerial Conference
The Second Belt and Road Energy Ministerial Conference was held in the form of a hybrid conference in Qingdao, People’s Republic of China in October 18-19, 2021. Energy Minister Parviz Shahbazov made a speech online at the opening ceremony of the event attended by senior officials of different countries.
The Minister noted that Azerbaijan, located on the ancient Silk Road, plays the role of an “important bridge” between China and Europe through the Baku-Tbilisi-Kars railway, Baku International Sea Trade Port, International North–South Transport Corridor and Trans-Caspian transit corridor. It was noted that the new Zangezur Corridor initiated by Azerbaijan will further enhance the strategic importance of the “Belt and Road” project in the future. The minister noted that Azerbaijan is an important partner in the development of energy cooperation in this corridor with its globally important energy lines, diversified energy resources and role in ensuring energy security of Europe and favorable investment opportunities. "The current climate change-related challenges have put the energy sector face to face with drastic changes, and multilateral cooperation plays a crucial role in this process than ever before. Its effective position in the structure of global energy consumption, being one of the countries with the largest installed capacity in the renewable energy sector in the world, and its target for zero carbon emissions by 2060 ensures that “Belt and Road” will become an effective cooperation platform on “green energy” with China's initiative” the minister said.
The minister also spoke about the development of renewable energy sources, the reforms carried out in our country in the field of energy efficiency, the projects to be implemented, the measures taken to create a ”green energy zone”in the liberated territories. He noted that the upcoming auctions for renewable energy projects, as well as a wind power potential of 157 GW in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea will create new opportunities for investors, including for sustainable energy cooperation with China.
At Second Belt and Road Energy Ministerial Conference, the issues of building an industrial green energy chain, increasing coordination between countries in the field of transition to green energy, elaborating development programs in this direction, carbon neutrality, creating a market environment for investment in green energy, accelerating the energy transition, and application of new technologies and innovations.