Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyası (ERRA) və Kommunal Xidmətlərin Tənzimlənməsi üzrə Milli Assosiasiyanın (NARUC) təşkilatçılığı ilə keçirilən enerji tənzimləyicilərinin 5-ci texniki seminarı Budapeştdə öz işinə başlayıb. ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) sponsorluğu ilə 4-5 aprel tarixlərində təşkil edilmiş ikigünlük seminarın ilk günündə “Qaz infrastrukturu layihələrinin xərcləri və gəlirlərinin təhlili: analitik üsullar və alətlər” mövzusunda diskussiyaların keçirilməsi, ikinci günündə isə gündəlikdəki mövzulara dair fərqli tapşırıqların icrası nəzərdə tutulub.
Müzakirələr zamanı tənzimləyici qurumların qaz infrastrukturu layihələrinin xərcləri və gəlirlərinin təhlillərinə dair təcrübələrinə həsr olunmuş fərqli təqdimatlar və tematik araşdırmalar nümayiş etdirilir, müxtəlif ölkələrin tənzimləyici qurumlarının, ötürücü sistem operatorunun təcrübəsi öyrənilir.
Macarıstan paytaxtında keçirilən tədbirdə Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının assosiativ üzvü olan Azərbaycan Respublikası Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin rəsmi nümayəndəsi də iştirak edir. Nümayəndələr xərclərin və gəlirlərin təhlili mexanizminin əhəmiyyəti barədə praktik biliklər əldə edir, interaktiv məşğələlərdə iştirak edirlər. Beləliklə, tənzimləyicilər investisiya layihələrinin qiymətləndirilməsi sahəsində müvafiq təcrübəyə yiyələnərək bu mexanizmdən istifadə metodologiyasını öyrənmiş olurlar.

AERA representative participates in a seminar organized by the Energy Regulators Regional Association in Budapest
The 5th technical seminar of energy regulators started in Budapest with support of the Energy Regulators Regional Association (ERRA) and National Association of Regulatory Utility Commissioners (NARUC).
On the first day of a two-day seminar on April 4-5 sponsored by the US Agency for International Development (USAID), discussions on the topic " Gas Infrastructure Projects` Costs and Income Analysis: Analytical Methods and Instruments", and on the second day the implementation of different tasks on the agenda are planned.
During the discussions different presentations and thematic analysis of regulators on gas infrastructure projects' costs and income analysis are demonstrated, the experience of the regulatory authorities of different countries and the transmission system operator is learned.
An official representative of the Energy Regulatory Agency of the Republic of Azerbaijan, who is an associate member of the Energy Regulators Regional Association, is also attending the event held in Budapest, Hungary. Representatives gain practical knowledge on the importance of the cost and income analysis mechanism, and participate in interactive sessions. Thus, the regulators learned the methodology of using this mechanism by acquiring relevant experience in the field of investment project assessment.