1 dekabr tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev açılış nitqi ilə çıxış edərək iclasın gündəliyi haqqında məlumat verib. Gündəliyə uyğun olaraq, İşçi qrupun ötən iclasının Protokolunda qərara alınmış tədbirlərin icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib, elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma sahəsində aparılmış islahatlarla bağlı sahibkarlar arasında cari ilin I, II və III rübləri üzrə keçirilmiş sorğuların nəticələrinin təhlil edildiyi bildirilib. 2022-ci ildə keçiriləcək sorğu zamanı sahibkarlara ünvanlanması nəzərdə tutulan suallara dair təkliflər müzakirə edilib.
İclasda Elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma üzrə Kommunikasiya Strategiyasının layihəsi üzrə müzakirələr aparılıb. Səsləndirilmiş təkliflər nəzərə alınmaqla layihənin qısa zamanda təkmilləşdirilərək yenidən İşçi qrup üzvlərinə göndərilməsi məsləhətçi şirkətə tapşırılıb. Eyni zamanda, Kommunikasiya Strategiyası qəbul edildikdən sonra geniş ictimaiyyətə təqdim olunmasının zəruriliyi qeyd edilib.  İşçi Qrupu tərəfindən ötən iclasda alınmış qərara əsasən elektrik təchizatı şəbəkəsinə onlayn qaydada qoşulma ilə bağlı müraciətlər üzrə 11 aylıq statistik məlumatların dekabr ayının ilk on günlüyündə ictimaiyyətlə paylaşılmasının təmin ediləcəyi bildirilib.
Daha sonra İşçi Qrupun 2021-ci il üzrə Fəaliyyət Planının icrasına dair aparılmış monitorinqin nəticələri dinlənilib, əvvəlki fəaliyyət planlarının icrası zamanı əldə edilmiş təcrübə nəzərə alınmaqla hazırlanmış 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının son layihəsinə dair müzakirələr aparılıb.
İclasda Energetika Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, “Azərişıq” ASC, “Azərenerji” ASC, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, “Deloitte” və “Ekvita” şirkətlərinin nümayəndələri iştirak edib.

On October 1, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
The head of the Working Group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev made an opening speech and provided information about the agenda of the meeting. According to the agenda, the implementation status of the measures decided in the protocol of the last meeting of the Working Group was reviewed, and it was noted that the results of the surveys conducted among entrepreneurs in the I, II and III quarters of the current year on the reforms carried out in the field of connection to the power supply network were analyzed. The proposals on the questions to be addressed to entrepreneurs during the survey to be held in 2022 were discussed.
At the meeting, discussions were held on the project of Communication Strategy for Connection to the Power Supply network. Taking into account the proposals made, the consultant company was instructed to improve the draft in a short time and send it back to the Working Group members. At the same time, the necessity of presenting the Communication Strategy to the general public after its adoption was underlined. According to the decision made by the Working Group at the previous meeting, it was noted that the 11-month statistical data on applications for online connection to the power supply network will be shared with the public on the first ten days of December.
Then, the results of the monitoring conducted on the implementation of the Action Plan of the Working Group for 2021 were listened, and discussions were held on the final draft of the Action Plan for 2022 prepared by taking into account the experience gained during the implementation of the previous action plans.
The representatives from the Ministry of Energy, the Ministry of Economy, Small and Medium Business Development Agency, Azerishig OJSC, Azerenergy OJSC, State Agency for Public Service and Social Innovations, Deloitte and Ekvita took part