Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib
Oktyabrın 28-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi Qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi Qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyevin giriş nitqi ilə start götürən iclasda Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Azranking.az” portalının təqdimatı keçirilib, Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev tərəfindən portalın funksionallığı və mövcud platformaları barədə ətraflı məlumat verilib.
İclasın gündəliyinə uyğun olaraq, aidiyyəti qurumların nümayəndələri tərəfindən işçi qrupunun ötən iclasının Protokolu ilə qərara alınmış tədbirlərin icra vəziyyəti barədə məlumat verilib. Elektrik təchizatı şəbəkələri üzrə sahibkarlıq subyektlərinin məlumatlılıq və məmnunluq səviyyəsinin daha da artırılması məqsədi ilə “Deloitte” şirkəti cəlb edilməklə hazırlanmaqda olan Kommunikasiya Strategiyası layihəsinə və bu istiqamətdə qarşıda duran vəzifələrin icrasına dair müzakirələr aparılıb.
Elektrik şəbəkəsinə qoşulma ilə bağlı həyata keçirilən islahatlar və elektron müraciətlərin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlərə dair məlumat verilib, elektron müraciətlər üzrə yüksək dinamikanın müşahidə olunduğu, 2020-ci illə müqayisədə 10 dəfəyə qədər artımın qeydə alındığı bildirilib.
Elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma prosesinin qiymətləndirilməsinə dair kiçik və orta biznes subyektləri arasında cari ilin 3 rübündə keçirilmiş sorğuların nəticəsi ilə bağlı təqdimat nümayiş etdirilib, nəticələrin təhlili aparılıb, Kommunikasiya Strategiyasının hazırlanması prosesində sorğu nəticələrinin nəzərə alınması tövsiyə olunub. Növbəti ildən sorğuların keçirilməsinin özəl şirkət cəlb edilməklə reallaşdırılacağı vurğulanıb.
“Paylayıcı Şəbəkələr üzrə Enerji Təchizatının Keyfiyyət Göstəricilərinin Təyin Edilməsi Metodikası” adlı sənədin təkmilləşdirilməsi və illik elektrik enerjisi təchizatında fasilələrin azaldılması, texnoloji itkilərin minimuma endirilməsi üzrə görüləcək işlərlə bağlı texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması prosesinə dair məlumat verilib.
İşçi Qrupun 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planının layihəsinin hazırlanmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb, layihənin ötən illər üzrə fəaliyyət planlarının icrası zamanı əldə edilmiş təcrübə nəzərə alınmaqla və müasir yanaşmaların tətbiqi ilə formalaşdırılmasının əhəmiyyəti qeyd edilib.
İclasda Energetika Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, “Azərişıq” ASC, “Azərenerji” ASC, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Deloitte”, “Ekvita”, “Baker Tilly” və “BDO” şirkətlərinin nümayəndələri iştirak edib.

On October 28, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
At the meeting starting from the introductory speech of the head of the Working Group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev, the presentation of the Azranking.az portal of the Commission on Business Environment and International Ratings was made. The Head of the Secretariat of the Commission Vusal Shikhaliyev gave detailed information about the functionality of the portal and the existing platforms.
According to the agenda of the meeting, the representatives of the relevant bodies informed about the work done in connection with the measures envisaged in the Protocol of last meeting of Working Group. In order to further increase the level of awareness and satisfaction of business entities on power supply networks, discussions were held on the project of Communication Strategy, which is being developed by involving Deloitte and the implementation of the tasks ahead in this direction.
Information was given on the reforms carried out about connection to power supply networks and the work done in the direction of improving electronic applications, high dynamics on electronic applications were observed, up to 10 times increase compared to 2020 was noted.
Presentation on the results of surveys conducted during there quarters of this year among small and medium-sized entities on the evaluation of the process of connection to the power supply network was made, the results were analyzed, it was recommended to take into account the survey results in the process of developing communication strategy. It was stressed that the next year a private company will be involved to the holding of surveys.
Information was provided on the development of the feasibility study on the work to be done to improve the document "Methodology for Determining Quality Indicators of Energy Supply in Distribution Networks" and reduce interruptions in annual power supply, minimize technological losses.
The sides exchanged views on the draft action plan of Working Group for 2022, and the importance of developing the project taking into account the experience gained during the implementation of the action plans for the past years and the application of modern approaches.
The representatives from the Ministry of Energy, the Ministry of Economy, Small and Medium Business Development Agency, Azerishig OJSC, Azerenergy OJSC, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, State Committee on Urban Planning and Architecture, Deloitte, Ekvita, “Baker Tilly” and “BDO” took part.