Yanvarın 13-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma İşçi qrupu”nun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan İşçi qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev “Doing Business” hesabatının “Elektrikə qoşulma” indikatoru üzrə ötən il ərzində görülmüş işlərdən bəhs edib. Dünya Bankı tərəfindən açıqlanmış ilkin məlumatlarda “Doing Business 2020” hesabatı üzrə müvafiq araşdırmaların aparılması və müvafiq istiqamət üzrə Azərbaycanda həyata keçirilmiş islahatların yenidən qiymətləndirilməsi vurğulanıb. Samir Vəliyev bildirib ki, görülmüş işlərin nəticəsi kimi elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma üzrə prosedur və günlərin sayının azaldılması ölkəmizin reytinqinin yüksəlməsinə müsbət təsir edəcək. İşçi qrupunun rəhbəri tərəfindən 2021-ci ildə görüləcək işlərin əsas istiqamətləri və Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin vaxtında icra olunmasının zəruriliyi qeyd edilib.
Daha sonra Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin İqtisadi islahatların monitorinqi, koordinasiyası və qiymətləndirilməsi sektorunun müdiri Vüsal Şıxəliyev İşçi qrupunun fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb. Həmçinin, “Azərişıq” ASC-nin elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma üzrə Elektron Müraciətlərin İdarə Olunması Sisteminin əhatə dairəsinin genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
İclasda İşçi qrupunun 2021-ci il üçün Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan müvafiq tədbirlərlə bağlı görüləcək işlər barədə əsas icraçı qurum olan “Azərişıq” ASC-nin ASAN xidmətlə iş və elektron idarəetmə departamentinin direktoru Fərid Əmirov tərəfindən təqdimat edilib.
Həmçinin, Fəaliyyət Planının “Tələb olunan gücü 150 kVt-dan yuxarı olan mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinə elektrik enerjisi (gücü) alınması üçün enerji təchizatı şəbəkəsinə qoşulmanın həyata keçirilməsi məqsədilə  sahibkarlıq subyektlərinin müraciətlərinin elektronlaşdırılması imkanlarının nəzərdən keçirilməsi” və “Elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma sahəsində normativ hüquqi aktların e-sistemin tələblərinə uyğunlaşdırılması və bu sahədə qanunvericiliyin daha da təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin aidiyyəti üzrə təqdim olunması” tədbirləri ilə bağlı aidiyyəti üzrə görüləcək işlər barədə əsas icraçı qurum olan Energetika Nazirliyinin Hüquq şöbəsinin müdir müavini Mürvət Babayevin təqdimatı dinlənilib.
Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Kiçik və Orta Biznesin tənzimlənməsi və təşviqi departamentinin Kiçik və Orta Biznesin tənzimlənməsi şöbəsinin müdiri Emin Abdullayev isə 2020-ci ilin ikinci yarısında biznes subyektləri arasında keçirilmiş sorğunun nəticələrinə dair təqdimat edib.
Bundan sonra qarşılıqlı müzakirələr formatında davam edən görüşdə icraçılara ünvanlanmış suallar aidiyyəti üzrə cavablandırılıb.

On January 13, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
The head of the Working Group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev spoke about the work done over the last year on the index of “Connection to Electricity” of the “Doing Business” Report. In the preliminary data released by the World Bank, the relevant research on the Doing Business 2020 Report and the re-evaluation of the reforms carried out in Azerbaijan in the relevant direction were emphasized. Samir Valiyev said that as a result of the work done, procedure for connecting to the power supply network and reducing the number of days will have a positive impact on improving the rating of your company. The head of the Working Group noted the main directions of the work to be done in 2021 and the necessity of timely implementation of the measures envisaged in the Action Plan.
Then, Vusal Shikhaliyev, the Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings, Head of the Monitoring, Coordination and Evaluation of Economic Reforms Division of Department of Economic Policy and Industrial Issues of Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan shared his views on the priorities of the Working Group. It was also noted the importance of expanding the scope of electronic applications management system for connection to the power supply network of "Azerishig" OJSC.
At the meeting, Farid Amirov, director of the Department of Work with ASAN Service and e-governence of “Azerishig” OJSC, which is the main body on the work to be done in connection with the relevant measures envisaged in the Action Plan of the Working Group for 2021, made a presentation.
Also, Deputy Head of the Law Department of the Ministry of Energy Murvat Babayev made presentation on relevant work to be done in connection with the measures of the Action Plan on "Reviewing of the possibility of electronicization of appeals of business entities in order to connect to the power supply network for the purchase of electricity (capacity) for existing or future construction facilities with a required capacity of more than 150 kW" and "Adaptation of normative legal acts in the field of connection to the power supply network to the requirements of the e-system and submission of proposals for further improvement of the legislation in this field"
Emin Abdullayev, Head of the Department of Small and Medium Business Regulation and Promotion Department of Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan made a presentation on the results of the survey conducted among businesses in the second half of 2020.
Then, the questions addressed to the participants were answered in the format of mutual discussions.