Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma üzrə İşçi qrupunun iclası keçirilib
Energetika Nazirliyində elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma üzrə aparılmış islahatlarla bağlı İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İclasda biznes mühitinin əlverişliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması üzrə sahibkarlıq subyektlərinin elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulması sahəsində islahatlarla bağlı 2019-cu ilin ikinci yarımilliyi üçün “İcra və Kommunikasiya Planı”nda sentyabr ayı üzrə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icra vəziyyəti barədə məlumat verilib. “Azərişıq” ASC-nin “Elektron Müraciətlərin İdarə Olunması Sistemi” (MİOS) vasitəsi ilə edilmiş müraciətlər üzrə statistik göstəricilər nəzərdən keçirilib, elektrik şəbəkəsinə qoşulma prosesinin həyata keçirilməsi zamanı qarşıya çıxan problemlər və onların həlli yolları ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə həmçinin işçi qrupunun üzvlərinə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın internet portalı (“azranking.az”) və “Rəqəmsal Təqvim” elektron sistemi barədə ətraflı məlumat verilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 27 avqust tarixli Sərəncamı ilə “Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya” haqqında Əsasnamə təsdiq edilib.

The Ministry of Energy held a next meeting of the Working Group on the reforms on the electricity supply networks connection.
At the meeting, the information was provided on the implementation status of the actions planned for September in the Implementation and Communication Plan for the second half of 2019 on the reforms in the connection of the business entities dealing with increasing the suitability of the business environment and further improvement of the position of our country in the international ratings to the electrical supply networks. Statistical indicators on appeals made by “Azerishiq” on OJSC "E-application Management System" (MIOS) were reviewed, and discussions were held on the issues faced during the process of connection to the electricity network and ways to solve them.
The members of the Working Group were also informed about the Commission's website on the Business Environment and International Rankings (azranking.az) and the Digital Calendar.
The Regulation on “ the Commission on Business Environment and International Rankings” was approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 27, 2018.